1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da HDK güçleri 40'ı aşkın sivili katletti
Sudan'da HDK güçleri 40'ı aşkın sivili katletti

Sudan'da HDK güçleri 40'ı aşkın sivili katletti

Sudan'da iç çatışmalar devam ederken sivillere yönelik katliam haberlerine her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'ın Darfur bölgesinde sivillere yönelik yeni bir katliam gerçekleştirildiği bildirildi.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, General Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK), 4 Haziran'da Kuzey Darfur'un Kutum yerleşimine baskın düzenledi.

Middle East Eye'da yer alan habere göre, 45 bin nüfuslu Kutum yerleşimini ve bölgede düzenli ordu güçlerine bağlı askeri üssü ele geçirmeyi hedefleyen HDK'nın şiddetli saldırısında çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Bölgenin konumu:

Saldırıda Sudan ordusuna bağlı 22'nci Tugay kışlası HDK tarafından ele geçirilirken Kutum yerleşimindeki sivil alanlara da ağır hasar verildi.

Bölge kaynakları HDK saldırısında en az 40 sivilin yaşamını yitirdiğini ifade etti. Saldırıda Kutum'un birçok mahallesinde geniş kapsamlı tahribat oluştuğu vurgulandı.

Sudan'da çatışmalar

Sudan'da darbe içinde darbe girişiminin ardından başlayan çatışmalar halen devam ediyor.

General Muhammed Hamdan Dagalo liderliğindeki Hızlı Destek Kuvvetleri 15 Nisan günü General Abdulfettah el Burhan öncülüğündeki cuntaya karşı darbe girişiminde bulunmuştu.

Darbe girişimi sonrasında çıkan çatışmalarda başta başkent Hartum olmak üzere Sudan'ın birçok bölgesi savaş alanına döndü.

Çatışmaların başlamasının üzerinden 45 günden fazla süre geçse de ülkede gerilim sona ermiş değil.

Taraflar arasında birçok kez ateşkes ilan edilmesine rağmen söz konusu ateşkeslere genel olarak riayet edilmedi.

Ülkede çatışmaların devam etmesinin insani krizi derinleştirmesinden ve Sudan'da parçalanmaya yol açmasından endişe ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler