1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan’da 'iç savaşı bitirecek' tarihi barış anlaşması
Sudan’da 'iç savaşı bitirecek' tarihi barış anlaşması

Sudan’da 'iç savaşı bitirecek' tarihi barış anlaşması

Sudan geçiş hükümeti ile ülkenin 9 isyancı silahlı grup arasında barış anlaşması imzalandı.

A+A-

Güney Sudan'ın başkenti Cuba'da düzenlenen törende, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dakalu, Devrimci Cephesi Başkanı El Hadi İdris ve silahlı hareketlerin temsilcileri nihai barış anlaşmasına imza attı.

Törene, Ortadoğu, Afrika ve Körfez bölgesinden çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

Cuba müzakereleri

Cuba müzakereleri, batıdaki Darfur bölgesi, güneydeki Güney Kurdufan ve güneydoğudaki Mavi Nil eyaletleri ile ülkenin doğu, kuzey ve orta kesimlerindeki barış görüşmelerine odaklanıyor.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit, 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarının devrildiği 11 Nisan 2019'daki darbenin ardından Sudan yönetimi ile silahlı hareketler arasında uzlaşı sağlanması amacıyla ara buluculuk girişimi başlatmıştı.

Darbeyle devrildi

Sudan'da artan fiyatlar ve gıda sıkıntısı nedeniyle Aralık 2018'de başlayan protestolar kısa süre içinde eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in istifasının istendiği gösterilere dönüşmüştü.

Güvenlik güçlerinin sert müdahaleleriyle bastırılmaya çalışılan eylemlerde onlarca Sudanlı hayatını kaybetmiş, yaklaşık 30 yıl boyunca ülkeyi yöneten el Beşir, aylarca süren gösteriler sonrası devreye giren Sudan ordusu tarafından geçen yıl Nisan ayında askeri darbeyle devrilmişti.

Ülkede daha sonra ise ordu ve sivil muhalefet ortaklığında bir geçiş hükümeti kurulmuştu.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler