1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da Ömer el Beşir'in partisi feshedildi
Sudan'da Ömer el Beşir'in partisi feshedildi

Sudan'da Ömer el Beşir'in partisi feshedildi

Sudan Egemenlik Konseyi, Sudan'ın devrik lideri Ömer el-Beşir'in lideri olduğu Ulusal Kongre Partisi’nin (NCP) resmi olarak feshedilmesine karar verildiğini duyurdu.

A+A-

Sudan Egemenlik Konseyi,  “Ulusal Kurtuluş Rejiminin Dağıtılması Kanunu” uyarınca Haziran 1989’da kurulan ve Sudan'ın devrik lideri Ömer el-Beşir'in lideri olduğu Ulusal Kongre Partisi’nin (NCP) resmi olarak feshedilmesine karar verildiğini duyurdu. Alınan kararla NCP’ye ait kurumlar dağıtıldı.

17 Ağustos’ta geçiş dönemini düzenleyen anayasal belge imzalanırken, belgede bulunan 15. maddede, Haziran 1989’da kurulan NCP’nin feshedilmesi öngörülüyor. Egemenlik Konseyi, 28 Kasım’da, rejimin feshedilmesi için ilgili bir yasayı yürürlüğe koydu. Ulusal Kurtuluş Rejiminin Dağıtılması Komitesi, Egemenlik Konseyi üyelerinden Yasir el-Atta başkanlığında kuruldu.

Ulusal Kurtuluş Rejiminin Dağıtılması Kanunu, devrimcilerin ‘eski rejimin tasfiye edilmesi ve rejimin sembol isimlerinin yargılanması’ gibi taleplerinin doğrultusunda Sudan yasalarına dâhil edildi. Bu kanun aynı zamanda, Ulusal Kongre Partisi’ni feshetme, tüzel kişiliği sonlandırma, siyasi parti ve örgütlerin sicilinden çıkarma yetkisi verdi.

Komite tarafından dün alınan kararla, güvenlik güçlerinin, parti merkezi ve partiye ait sendikaların merkezine giderek mülklere el koyduğu aktarıldı. Yeni kanuna göre, siyasi ve adil bir seçim düzenlenene dek yürütme komiteleri sendika ve federasyonların işlevini yürütüyor.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler