Suriye'de ABD ve Rusya arasındaki gerilimde 4 Amerikan askeri yaralandı

Suriye'de ABD ve Rusya arasındaki gerilimde 4 Amerikan askeri yaralandı

Suriye’de ABD ve Rus askerlerinin bulunduğu araçların çarpışması sonucu 4 asker yaralandı.

Suriye'nin kuzeydoğusunda Rus askeri konvoyu ile ABD askerlerinin bulunduğu zırhlı aracın çarpışması sonucu en az 4 Amerikan askeri yaralandı.

Hadise, "Esed rejimini destekleyen Rus birlikleriyle ABD ordusunun Suriye'de karşılaşması sonucu Amerikan askerlerinin yaralandığı ilk temas" olarak kayıtlara geçti.

Reuters'a konuşan ABD'li kaynaklar, ABD'li askerlerin karşılıklı ateş açma değil, araçların çarpışması sonucu yaralandığını bildirdi.

Bir diğer yetkili de olayın Suriye'nin kuzeydoğusunda bu hafta başında yaşandığını ve yaralanmaların hafif olduğunu söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, ABD zırhlı araçlarına tehlikeli şekilde yaklaşan ve iki helikopterle hava desteği sağlanan Rus konvoyu görülüyor. Ancak videoların kim tarafından servis edildiği bilinmiyor.

CNN'in, ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre ise dün Suriye'nin doğusunda Rus konvoyundan bir aracın, "kasti olarak" Amerikan ordusuna ait bir araca çarpması sonucu en az 4 Amerikan askeri yara aldı.

Yetkililer, kazanın meydana geldiği alanda Rus askeri helikopterinin hızlı ve alçak uçuş yaptığını, bunun genellikle alandaki askerleri dağıtmak için kullanılan bir taktik olduğunu ifade etti.

Haberde, ilk anlardan itibaren ABD ordusunun durumdan haberdar olduğuna ancak buna rağmen ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) henüz resmi bir açıklama yapmadığına işaret edildi.

AP'ye konuşan ABD'li bir yetkili, iki Rus helikopterinin Amerikan askerlerinin üzerinde uçtuğunu ve helikopterlerden birinin zırhlı aracın sadece 70 fit mesafesinde olduğunu aktardı.

Adını vermeyen Amerikalı bir yetkili olayın Suriye’nin doğusunda Rus askerlerinin olmaması gereken alanda olduğunu söyledi.

ABD'li yetkililer genel olarak yaralanan askerlerle ilgili basına ya da kamuya bilgi vermiyor.

ABD ve Rusya Genelkurmay Başkanları görüştü

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve Rusya Genelkurmay Başkanı General Valeri Gerasimov olayın yaşandığı gün gece (Çarşamba) telefonda görüştü. Ancak görüşmeye ilişkin bir ayrıntı paylaşılmadı.

ABD ve Rus komutanların telefon görüşmelerinin içeriği konusunda ayrıntılı bilgi paylaşılmıyor. O nedenle Suriye’nin doğusunda yaşanan olayın iki ülkenin Genelkurmay Başkanları arasındaki görüşmede gündeme gelip gelmediği bilinmiyor.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.