1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye'de 'profesyonel' bir cihat grubu: Malhama Tactical
Suriye'de 'profesyonel' bir cihat grubu: Malhama Tactical

Suriye'de 'profesyonel' bir cihat grubu: Malhama Tactical

Suriye'deki muhaliflerin özel gücü niteliğindeki grubun kapasitesi ve faaliyetleri günden güne artıyor.

Mepa News | Çatışma Bülteni
A+A-

Suriye'de Beşar Esed rejimi, İran ve Rusya'ya karşı savaşan muhalif grupların içinde belki askeri kapasite açısından en ileride olanını "Malhama Tactical" oluşturuyor. Temelini geçmişte Rus ordusunun özel birimlerinde görev yapan Orta Asya ve Kafkas kökenli Müslümanların oluşturduğu grup, şimdi ise birçok katılımla büyümüş ve gelişmiş durumda.

"Malhama Tactical" gelişiyor

Grubun Suriye'de zaman içinde büyüdüğü ve profesyonelleştiği göze çarpıyor. Grubun sosyal medyada birçok resmi kanalı olduğu gibi, gruba bağlı olmayan ancak sürekli olarak gruptan görüntüler paylaşan hesaplar da mevcut. Her ne kadar bölgedeki diğer gruplar gibi "Malhama Tactical'in" videoları da kısa sürede internetten silinse de silinmekten kurtulan yahut kısa süre izlenilme fırsatı bulan videolar grubun gelişimi hakkında çok şey anlatıyor.

 

Suriyeli gruplar ile karşılıklı etkileşim

Kurucu lideri Ebu Refik'in bir hava saldırısında yaşamını yitirmesinin ardından etkinliğine devam eden grubun ilk zamanlarda en büyük eksikliği sıcak çatışmaya yönelik tecrübesizlik olarak görülüyordu. Ancak bu eksiklik gün geçtikçe kapandı. Suriye'de muhalif gruplar arasında teşkil edilen Tahriru'ş Şam'ın özel kuvvetlerine de temel teşkil eden "Malhama Tactical" iştirak ettiği çatışmalar ve saldırılarla da günden güne tecrübe kazanıyor. Bu bağlamda grup Suriye'deki gruplara çok fazla şey öğrettiği gibi bir o kadar şeyi de öğrenmiş denilebilir.

 

"Grup işini ciddiye alıyor"

Grubun yayınladığı videoların vazgeçilmezlerinden biri de, cihat yanlılarının sıklıkla kullandığı "neşidler". Bu parçaların, cihat yanlısı grupların destekçileri nazarında oldukça popüler olduğu biliniyor. Videolarda göze çarpan en önemli şey ise silahlar, teçhizat, CAT olarak da anılan askeri ilk yardım turnikeleri ve kullanılan profesyonel kamuflaj. Bu tür özelliklerin yanı sıra eğitimlerde kullandıkları gerçek alanlar da "Malhama Tactical'i" diğer gruplardan ayrı bir yere koyuyor. Aynı zamanda grubun kullandığı tüm ekipmanın ya çok iyi temizlenmiş ya da kutusundan yeni çıkmış vaziyette olduğu da göze çarpıyor. Bu da grubun "işini ciddiye aldığının ve özen gösterdiğinin bir işareti" olarak yorumlanıyor.

 

Farklı silahlar ve aksamlar

"Malhama Tactical'in" silahlarında ve ekipmanlarında bir çok aksesuar ve aksam kullandığı ve Magpul gibi firmaların aksamlarını da tercih ettiği videolarda görülüyor. Dürbünler, tutamaklar, dizlik ve dirseklikler de kullanılan aksamlar arasında.

 

Grubun silah kapasitesindeki çeşitlilik de dikkat çekici. Sovyet yapımı AGS-30 bombaatar gibi silahların da yer aldığı geniş bir yelpazeye sahip olan grup silahların nişangahlarını ve dürbünleri de etkili bir biçimde kullanmakta.

       

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler