1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. Suriye'de rejim-IŞİD çatışması
Suriye'de rejim-IŞİD çatışması

Suriye'de rejim-IŞİD çatışması

Esed güçleri ve IŞİD arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda 44 kişi öldü.

A+A-

Esed güçleri ve IŞİD arasında son 48 saatte yaşanan şiddetli çatışmalarda 44 kişi öldü. Rus uçaklarının da rejim güçlerine destek verdiği belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden dün yapılan açıklamada, IŞİD'in perşembeyi cumaya bağlayan gece Humus’un doğusundaki Suhne kentindeki Esed güçlerine ait mevzilere saldırı düzenlediği bildirildi.

Gözlemevi, çatışmalarda IŞİD safında 26 kişinin, rejim ve desteklediği milis gruplar safında da 18 kişinin öldüğünü açıkladı.

IŞİD'in bir yılı aşkın süre önce Suriye’nin doğu bölgelerinde kontrol ettiği bölgelerden çıkarılmasına rağmen örgütün halen Humus’un doğusundan Irak sınırına kadar uzanan çöl bölgelerini kullandığı kaydedildi.

9 Nisan’da rejim ve desteklediği milis gruplar ile IŞİD arasında çıkan çatışmalarda 27 kişi öldü.

Gözlemevi, Mayıs ortasında yaptığı açıklamada, örgütün 11 rejim askerini idam ettiğini aktardı.

Gözlemci ve analistler, örgütün kontrol ettiği bölgelerin geri alınmasının tehlikenin sona erdiği anlamına gelmediğini, örgütün halen çöl bölgelerinde aktif olduğuna işaret ediyorlar. IŞİD unsurları genelde sivil ve askeri hedeflere yönelik kaçırma, bombalı saldırı veya suikast gibi eylemler düzenliyor. Örgüt neredeyse her gün Deyri Zor’da konuşlanan YPG'ye saldırılar gerçekleştiriyor.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler