1. HABERLER

  2. YEMEN

  3. Suudi Arabistan-İran normalleşmesi Yemen'deki savaşın sonu mu demek?
Suudi Arabistan-İran normalleşmesi Yemen'deki savaşın sonu mu demek?

Suudi Arabistan-İran normalleşmesi Yemen'deki savaşın sonu mu demek?

Birleşmiş Milletler, Yemen savaşındaki tarafları, bölgesel ve uluslararası ivmenin meydana getirdiği fırsatları değerlendirerek, taraflara "barışçıl bir geleceğe doğru daha kararlı adımlar atma" çağrısında bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

(Fotoğraf: Sana'a Center / Sam Tarling)

Birleşmiş Milletler'in Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen'de 8 yıldır devam eden savaşı bitirmek için yoğun diplomatik çabaların yürütüldüğünü açıkladı.

Grundberg Yemen'deki savaşta yerel unsurları destekleyen Suudi Arabistan ve İran'ın son olarak diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesi dahil bölgesel ve uluslararası yeni bir ivmenin 8 yıllık savaşı sonlandırabileceğine işaret etti.

Müzakerelerin kapsamında ve derinliğinde bir adım daha değişiklik gözlemlediklerini belirten BM'nin Yemen Özel Temsilcisi Grundberg, uluslararası koalisyon destekli Yemen hükümetini ve İran destekli Husileri, yeni ivmenin ortaya çıkardığı fırsatları değerlendirmeye çağırdı.

Yemen'de BM öncülüğündeki ateşkes Nisan 2022 yılında devreye girmiş, ancak tarafların birbirini çatışmaları yeniden başlatmakla suçlamasının ardından ateşkes Ekim 2022 tarihinde sonlanmıştı.

Öte yandan BM'ye göre mevcut süreçte, Marib ve Taiz gibi kentlerde çatışmalar artarak devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler