1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Suudi Arabistan merkezli İslam Birliği Genel Sekreterinden Auschwitz kampına ziyaret
Suudi Arabistan merkezli İslam Birliği Genel Sekreterinden Auschwitz kampına ziyaret

Suudi Arabistan merkezli İslam Birliği Genel Sekreterinden Auschwitz kampına ziyaret

Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri Şeyh Muhammed el-İsa eski Nazi toplama kampı Auschwitz'i ziyaret etti.

Deutsche Welle
A+A-

Suudi Arabistan merkezli İslami sivil toplum kuruluşu Dünya İslam Birliği Örgütü'nün (Muslim World League) Genel Sekreteri Şeyh Muhammed el-İsa Perşembe günü Polonya'da bulunan eski Nazi toplama kampı Auschwitz'i ziyaret etti. El-İsa İkinci Dünya Savaşı sırasında bir milyondan fazla Yahudi'nin öldürüldüğü kampı ziyaret eden en üst düzey Müslüman temsilci oldu.

Amerikan Yahudi Komitesi (AJC) Genel Müdürü David Harris ile birlikte kampı gezen Şeyh Muhammed el-İsa, binlerce kişinin kurşuna dizildiği "Ölüm duvarının" önünde mum yakarak, saygı duruşunda bulundu. Heyet burada namaz kıldı. 

Amerikan Yahudi Komitesi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, el-İsa ve beraberindeki heyetin Auschwitz ziyareti ile ilgili "Tarih yazılmıştır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Şeyh Muhammed el-İsa Yahudi soykırımını inkar etme ve küçümsemenin bir suç ve kurbanlara hakaret teşkil ettiğini açıklamıştı. Suudi Arabistan Mekke merkezli örgüt Dünya İslam Birliği, uluslararası toplum tarafından bilinen başlıca İslami sivil toplum kuruluşlarından biri. Örgüt dünya çapında Müslümanların dini ve kültürel çıkarlarını teşvik etmeyi hedefliyor. 

Ziyaret, kampın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ordusu tarafından kurtarılmasının 75'inci yıl dönümü vesilesiyle gerçekleşti.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler