1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suudi Arabistan'ın desteği Türkiye'nin döviz rezervlerini artırdı
Suudi Arabistan'ın desteği Türkiye'nin döviz rezervlerini artırdı

Suudi Arabistan'ın desteği Türkiye'nin döviz rezervlerini artırdı

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu, 5 milyar dolarlık bir mevduatın girişiyle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam döviz rezervlerinin arttığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplam rezervleri Suudi Arabistan mevduatının da desteğiyle geçen hafta 6,5 milyar dolar artışla 126,5 milyar dolar oldu.

Toplam üç bankacının TCMB bilanço verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, net uluslararası rezervler ise geçen hafta yaklaşık 6 milyar dolar artışla 25 milyar dolara yükseldi.

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu'ndan, 5 milyar dolarlık bir mevduat geçen hafta Pazartesi günü TCMB hesaplarına girmişti.

TCMB verilerine göre altın ve brüt döviz rezervinden oluşan toplam rezervler, deprem öncesi 3 Şubat itibarıyla bulunduğu 129,63 milyar dolar seviyesinden 10 Mart itibarıyla 120 milyar dolara inmişti. Toplam 5 haftada yaşanan 9,6 milyar dolarlık düşüşün ardından geçen hafta rezervler depremden sonra ilk kez artmış oldu.

Resmi veriler bu hafta Perşembe günü saat 14.30'da açıklanacak. Dolar/TL 19 civarında seyrederken, TL depremden bugüne geçen bir buçuk ayda dolar karşısında yüzde 1 değer kaybetti.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler