1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Tahliyesine bir ay kaldı: Amerikalı Taliban Lindh'in internet erişimine kısıtlama getirilecek
Tahliyesine bir ay kaldı: Amerikalı Taliban Lindh'in internet erişimine kısıtlama getirilecek

Tahliyesine bir ay kaldı: Amerikalı Taliban Lindh'in internet erişimine kısıtlama getirilecek

'Amerikalı Taliban' olarak bilinen John Walker Lindh'in internet erişimine kısıtlama getirileceği ifade edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

'Amerikalı Taliban' olarak bilinen John Walker Lindh'in internet erişimine kısıtlama getirileceği ifade edildi.

ABD'nin Virginia eyaletindeki bir federal yargıç, yetkililerden izin almadan Lindh'ın internete erişimi olan bir cihaz alamamasına, "terörizm" videolarını izleyememesine ve internetinin izlenmesine müsade etmek zorunda olmasına hükmetti.

Söz konusu kararın, Lindh'ın karakteristiği ve şahsi geçmişi nedeniyle verildiği ifade edildi.

23 Mayıs'ta tahliye bekleniyor

2002 yılında suçlu bulunarak mahkum edilen ‘Amerikalı Taliban’ John Walker Lindh, 23 Mayıs'ta tahliye olacak.

Cihat yanlısı savaşçı, 11 Eylül saldırıları ve Afganistan savaşının başlangıcından sadece birkaç ay sonra 2001 yılında“teröre karşı savaşın ilk mahkumu” olarak tutuklanmıştı. ABD güçleri tarafından bir grup Taliban savaşçısı ile birlikte yakalandığında sadece 20 yaşındaydı.

Walker Lindh’ın yargılanması bir yıl içinde tamamlandı ve 20 yıl hapis cezası aldı. ABD kamuoyunda bazı kişiler onun vatan haini olduğunu ve ölüm cezasını hak ettiğini ileri sürmüştü.

Babası İrlandalı olan Walker Lindh mahkumiyetinin sona ermesinin ardından ABD’de yaşamayı muhtemel görmediği için İrlanda vatandaşlığına geçmişti. Lindh’in yargı süreci boyunda cihat yanlısı görüşlerinden taviz vermemesi nedeniyle kimi ABD makamları onu ‘tehdit’ olarak görüyor.

"Görüşlerinden vazgeçmedi"

Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin 24 Ocak 2017 tarihli dökümanında Lindh’in 2001 yılındaki görüşlerini sürdürdüğü iddiasında bulunulmuştu.:

“Mayıs 2018 itibariyle, Taliban’ı destekleme suçundan mahkum edilen ve 2019 yılı Mayıs ayında tahliye edilecek olan John Walker Lindh küresel cihadı desteklemeye ve aşırıcı metinleri yazmaya ve çevirmeye devam etmektedir.”

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler