1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban: ABD çekilmezse gereken adımları atarız
Taliban: ABD çekilmezse gereken adımları atarız

Taliban: ABD çekilmezse gereken adımları atarız

Taliban Siyasi Ofis Şefi Molla Abdulgani Birader Ahund, ABD ile imzaladıkları barış anlaşmasına dair soruları yanıtladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban Siyasi Ofis Şefi Molla Abdulgani Birader Ahund, ABD ile imzaladıkları barış anlaşmasına dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

İran merkezli Tasnim Haber Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Molla Birader, ABD ile 29 Şubat tarihinde Doha'da imzaladıkları anlaşma kapsamında ABD'nin 14 ay içerisinde ülkeden çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

"Şimdiye dek ABD'nin Doha Anlaşması'nı uygulama sonuçlarının olumlu seyrettiğini" söyleyen Molla Birader, ilk aşamada ABD'nin Afganistan'daki asker sayısını 8 bin 600'e düşürdüğünü ve 5 askeri üssü kapattığını ifade etti.

Molla Birader, ABD ve diğer yabancı güçler gerekli sürede Afganistan'ı terk etmezse, Taliban'ın gerekli kararları alacağını ve adım atacağını belirtti.

ABD ile gizli bir anlaşmaları olmadığını vurgulayan Birader, Kabil hükümeti ile esir takası sürecine de değindi. Molla Birader, esir takasının Afganlar arası görüşmelerin başlangıcı için ön şart olduğunu dile getirdi. Taliban Siyasi Ofis Şefi Birader, görüşmelerin ardından kapsayıcı bir İslami yönetim kurulacağını, Taliban'ın gücü tekeline alma niyetinde olmadığını söyledi.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler