Taliban: ABD IŞİD'i kurtarmaya devam ediyor

Taliban: ABD IŞİD'i kurtarmaya devam ediyor

Taliban kaynakları tarafından yayınlanan yeni bir açıklamada, Afganistan'da IŞİD'e karşı başlatılan saldırılarda ABD'nin Taliban güçlerini hedef aldığı öne sürüldü.

"ABD Hava Kuvetleri Nangarhar'da IŞİD Kurtarma Operasyonlarına Devam Ediyor" başlığını taşıyan açıklama bugün sabah saatlerinde Taliban sözcülerinden Zebihullah Mücahid tarafından yapıldı.

Açıklamada, Taliban'ın Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar ilinde IŞİD'e karşı başlattığı saldırılarda ABD'nin Taliban savaşçılarına yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarına değiniliyor.

Taliban geçtiğimiz dönemlerde de IŞİD ile girişilen çatışmalarda ABD'ye ait savaş uçaklarının Taliban savaşçılarının mevzilerini hedef aldığını ifade eden açıklamalar yayınlamıştı.

Sözcü Zebihullah Mücahid tarafından yayınlanan yeni açıklamadan satır başları şu şekilde:

"İslam Emirliği mücahidleri Nangarhar ilinin Hogyani ilçesinin Zaviye bölgesinde IŞİD fitnesine karşı operasyonlar başlattı ve birçok bölgeyi onları varlığından temizledi, fakat alışıldık olduğu gibi ABD'li işgalciler bir kez daha IŞİD'i desteklemek için uçaklarını bölgeye gönderdi ve tekraren mücahidlerin (Taliban savaşçıları kastediliyor) mevzilerini bombaladı."

"İçinde bulunduğumuz ayın, Ağustos'un 17, 18 ve 19'unda ABD uçakları mücahid mevzilerine, araçlarına ve savunma hatlarına 8 drone (İnsansız hava aracı) saldırısı ve savaş jetleriyle 2 saldırı gerçekleştirdi, bunun sonucunda 13 mücahid ve bir sivil şehit olurken diğer 6 kişi yaralandı, ayrıca düzenlenen 3 diğer drone saldırısı bir zarar vermeyi başaramadı."

"Benzer şekilde, Kunar ilinin Munavara ilçesinin Lohore Dag bölgesinde IŞİD militanlarına operasyonlar başlatmak üzere olan mücahidleri 18 Ağustos'ta ABD drone'ları hedef aldı, 3 mücahidi şehit olurken diğer 4'ünü yaraladı."

"Öte yandan, mücahidlerin kuşatması altında olan, yaralı bir silahlı kişi de dahil olmak üzere IŞİD'liler, Amerikalıların bombardımanını takiben Kabil rejimi güçlerince ranger pikap araçlarıyla kurtarıldı."

Taliban kaynakları tarafından Ağustos ayı başında yapılan bir açıklamada Cevzcan ilinde IŞİD'e yönelik düzenlenen bir saldırıda IŞİD savaşçılarının Kabil hükümetine ait helikopterlerle bölgeden tahliye edildiği ifade edilmiş, ardından Afgan yerel medyasında bu tahliyeye ait görüntüler yayınlanmıştı.

Taliban kaynakları tarafından yayınlanan açıklamadaki ifadeler aynen aktarılmıştır.

Kaynak: Mepa News

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.