1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban'dan İran'a resmi ziyaret
Taliban'dan İran'a resmi ziyaret

Taliban'dan İran'a resmi ziyaret

Taliban'ın siyasi heyeti İran'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban'ın siyasi heyeti İran'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette iki ülke arasındaki ilişkiler, Afganistan'da devam eden barış süreci ve İran'daki Afgan mülteciler konusu ele alındı.

Taliban'ın Siyasi Ofis Şefi Molla Birader Ahund liderliğindeki Taliban heyeti İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşme gerçekleştirdi.

Cevad Zarif, İran'ın Afganistan'da barış sürecine katkı vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

Görüşmeye dair sosyal medya üzerinden açıklama yapan Taliban Siyasi Ofis Sözcüsü Süheyl Şahin, görüşmelerde Afganistan barış sürecinin ele alındığını ifade etti.

Söz konusu ziyaret, ABD ile Taliban arasındaki barış görüşmelerinin sona ermesinin ardından Taliban'ın İran'a yönelik ikinci ziyareti.

Taliban, ABD Başkanı Donald Trump'ın Afganistan barış görüşmelerini iptal etmesiyle, bölge ülkeleriyle yaptığı müzakerelere ağırlık vermişti.

Hareketin siyasi heyeti görüşmelerin iptal edilmesinin ardından Eylül ayında Rusya, İran ve Çin'i ziyaret etmişti.

ABD-Taliban görüşmeleri

ABD ile Taliban, 2018 yılının Ekim ayından bu yana Afganistan barış süreci kapsamında görüşmeler gerçekleştiriyordu.

ABD Başkanı Donald Trump 9 Eylül'de sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında, başkent Kabil'de bir ABD askerinin öldürüldüğü gerekçesiyle, Taliban ile yürütülen barış görüşmeleri sürecinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Taliban, anlaşma için her şey hazırken Trump'ın görüşmeleri iptal ettiğini açıkladığını, bunun en çok ABD'ye zarar vereceğini ve kararın ABD'nin barış karşıtı politikasını ifşa ettiğini ifade etmişti.

Taliban ABD'nin bu kararı aldığına pişman olacağı yönünde bir açıklama yapmıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler