Ticaret Bakanı Muş Venezuela'da

Ticaret Bakanı Muş Venezuela'da

Ticaret Bakanı Mehmet Muş yanında işadamları ve bürokratlardan oluşan yaklaşık yüz kişilik bir heyetle Venezuela'ya resmi ziyarette bulunuyor.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un yüz kişilik bir heyetle Venezuela'ya ziyaretinin amacının geçen yıl 1,1 milyar dolara ulaşan ikili ticaret hacmini en kısa zamanda hedeflenen 3 milyar dolara çıkarabilmek olduğu bildirildi.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre, resmi olmayan verilere göre geçen yıl yüzde 30’un üzerinde artışla 1,1 milyar doların üzerine çıkan Türkiye-Venezuela ticaret hacmini arttırmak için yılın ilk üst düzey ziyareti, yanında yüze yakın işadamı, bürokrat ve kurum temsilcilerinden oluşan bir heyetle Caracas’a ulaşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş’tan geldi.

Bakan Muş’u havalimanında Ticaret Bakanı Antonio Morales ve Dış Ticaret ve Yatırım Teşvik Bakan Yardımcısı Johan Álvarez karşıladı.

Ziyaret süresince Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaretin ardından 3 milyar dolar olarak konulan ikili ticaret hacmi hedefine ulaşma noktasında, imzalanan bazı anlaşmaların yaşama geçirilmesini kolaylaştırmak için gerekli teknik konuların da ele alınacağı kaydedildi.

Türkiye’den yetmişe yakın özel şirket temsilcisinin yer aldığı heyetin, Fedecamaras adlı ülkenin en büyük işveren örgütünün katılacağı Türkiye-Venezuela Çok Sektörlü Ticaret Misyonu etkinliğinde yaklaşık 150 Venezuelalı firmayla bire bir görüşme yapması bekleniyor. Pazartesi günü yapılacak olan açılış etkinliğine, bakan Muş ve Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez’in de katılacağı bildirildi.

Gıda, içecek, sağlık, kozmetik, tekstil, halı, kimya, otomotiv, inşaat, mobilya ulaşım ve çelik gibi farklı sektörlerden işadamlarının yanı sıra eğitim ve hizmet sektörlerinden de temsilcilerin iki gün boyunca özel sektör, kamu iktisadi teşebbüsleriyle toplamda bin civarı görüşme yapacağı belirtiliyor.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı, ziyarete ilişkin "Bu ziyaretin amacı, iki ülke arasındaki stratejik ittifakı pekiştirmek, ikili ticareti arttırmak ve imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesini teşvik etmektir" açıklaması yaptı.

Ticaret hacmi 3 yılda 8 katına çıktı

2019 yılında yaklaşık 150 milyon dolar olan ikili ticaret hacmi, 2020 yılında ticarette binlerce ürüne karşılıklı gümrük avantajı sağlayan anlaşmanın ardından 2021’de 850 milyon dolara, geçen yıl da 1,1 milyar doları aştı.

Venezuela ile Türkiye arasında savunma, deniz ve hava ulaşımı, ticaret, finans, eğitim, turizm, tarım, bilim ve teknoloji gibi 40’tan fazla alanda işbirliği anlaşması bulunuyor.

Geçen yıl Türkiye’den yaklaşık 350 milyon dolarlık ithalat yapan Venezuela’nın, en önemli ticaret ortaklarından biri olan Türkiye’ye yaptığı ihracatın da yaklaşık 800 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Güney Amerika ülkesinin Türkiye’den yaptığı ithalatın yüzde 70’ini hububat, un, nişasta, değirmencilik ürünleri, buğday glüteni, kakao ve mamulleri gibi gıda ürünleri oluştururken, en önemli ihracat kalemiyse tüm ihracatın yüzde 84’üne tekabül eden hurda ticareti.

Türkiye 1 Ocak'tan itibaren Venezuela’dan ithal edilecek bazı sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini düşürdüğünü açıklamıştı. Venezuela ile 3 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşılması durumunda, (2022 verilerine göre) Türkiye’nin Brezilya’dan sonra Latin Amerika’daki en büyük ticari ortağı Venezuela olacak.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.