Trump: Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin öldürüldü

Trump: Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, Afganistan-Pakistan bölgesindeki operasyonda eski El Kaide lideri Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in öldürüldüğünü açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Afganistan-Pakistan bölgesindeki operasyonda eski El Kaide lideri Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in öldürüldüğünü teyit etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "El Kaide'nin öncü isimlerinden Hamza bin Ladin, ABD'nin terörle mücadele operasyonunda öldürülmüştür." ifadeleri yer aldı.

Başkan Donald Trump imzalı açıklamada ayrıca, "Ladin'in öldürülmesi, Usame bin Ladin'le olan sembolik bağ ve El Kaide'nin yönetimine vurulan darbenin yanı sıra örgütün faaliyetlerini de sarsmıştır." denildi.

Hamza bin Ladin'in öldürüldüğü haberi geçen ay basına yansımış ancak resmi makamlar konuya ilişkin bir açıklama yapmamıştı. Haberi doğrulayan Trump, operasyonun ne zaman düzenlendiği ile ilgili bilgi vermedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Adalet için Ödül Programı, geçen mart ayında, Hamza Bin Ladin hakkında istihbarat bilgisi paylaşana 1 milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu. Bu kararın hemen ardından Suudi Arabistan, Bin Ladin'i vatandaşlıktan çıkarmıştı.

"El Kaide örgütü içinde yükselen lider"

Bakanlık, "El Kaide örgütü içinde yükselen lider" olarak tanımladığı Hamza bin Ladin'i 2015 yılından bu yana örgüt militanlarını ABD üslerine saldırmaya teşvik eden videolar çekmekle ve 2011'de öldürülen babası Usame bin Ladin'in intikamını almaya çalışmakla suçladı.

İddialara göre oğul Ladin, 2015 yılında yayınladığı ses mesajında cihat savaşçılarını Suriye'de birleşmeye çağırmış ve bu sayede Filistin'in bağımsızlığına kavuşacağını söylemişti.

Usame bin Ladin'in 20 çocuğundan biri olan ve 1989 doğumlu olduğu sanılan Hamza bin Ladin, 2017 yılından bu yana "Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist" statüsünde bulunuyordu.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.