1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Trump Yemen'den vazgeçmiyor: 'El Kaide'ye karşı Suudi Arabistan ile birlikteyiz'
Trump Yemen'den vazgeçmiyor: 'El Kaide'ye karşı Suudi Arabistan ile birlikteyiz'

Trump Yemen'den vazgeçmiyor: 'El Kaide'ye karşı Suudi Arabistan ile birlikteyiz'

Trump, ABD'nin Yemen'de savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteğin kesilmesini öngören yasa tasarısını veto etti.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ABD'nin Yemen'de savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği desteğin kesilmesini öngören yasa tasarısını veto etti.

Beyaz Saray Başkan Trump'ın imzasıyla Senatoya gönderilen veto mektubunu yazılı bir açıklama ile duyurdu.

Trump, mektubunda veto gerekçesini, "Bu yasa tasarısı, benim anayasal otoritemi zayıflatmak için yapılan gereksiz ve tehlikeli bir girişimdir, Amerikan vatandaşlarının ve askeri personelinin hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Bu tasarı aynı zamanda Amerikan dış politikasına da zarar verebilir." ifadesiyle açıkladı.

ABD'nin Yemen'de bulunma gerekçesini "Yemen El Kaidesi'ne karşı mücadele etmek" olarak açıklayan Donald Trump, ABD'nin Yemen'deki çatışmaların bir tarafı olmadığını savundu.

Yemen'de Suudi öncülüğündeki koalisyon içerisinde veya onlarla birlikte farklı kademelerde görev yapan hiçbir Amerikan askerinin olmadığını ifade eden Trump, ABD'nin Suudi Arabistan'a destek vermesinin haklı gerekçeleri olduğunu söyledi.

ABD'nin Yemen'de Suudi Arabistan'a verdiği desteğin kesilmesini öngören yasa tasarısı 4 Nisan'da Temsilciler Meclisinde 175'e karşı 247 oyla, Senatoda ise 13 Mart'ta 46'ya karşı 54 oyla kabul edilmişti.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç, Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyordu.

Görevi süresince ikinci kez veto hakkını kullanan Trump, daha önce de ABD-Meksika sınırına duvar örülmesini engelleyen yasa tasarısını veto etmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler