1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Tunus ile Türkiye arasında savunma sanayi projesi
Tunus ile Türkiye arasında savunma sanayi projesi

Tunus ile Türkiye arasında savunma sanayi projesi

Türk savunma sanayi şirketi, Tunus Savunma Bakanlığı ile Tunus'ta çelik yelek ve zırhlı araç üretimi için yatırım projesini görüştü.

AA
A+A-

Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir Türk savunma sanayi şirketi ile Tunus Savunma Bakanlığı arasında Tunus'ta ilk aşamada çelik yelek daha sonra da zırhlı araç üretimi için görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tunus'a aralık ayında gerçekleştirdiği ziyarette dikkati çektiği iş birliği alanlarından birinin savunma sanayi olduğunu dile getiren Doğan, Tunus Savunma Bakanı Abdulkerim ez-Zubeydi ile savunma iş birliği ve savunma sanayi iş birliği alanında gelinen noktayı değerlendirdikleri bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktardı.

Doğan, Tunus'taki savunma sanayi yatırımı projesinde, kamu ve özel sektör ortaklığının öne çıktığını, "Eximbank'ın Tunus için sağladığı 200 milyon dolarlık finansmanın Tunus'un savunma ihtiyacına tahsis edilmesinin bu iş birliğinin kamu ayağı olduğunu" belirtti.

Yatırım projesinin ilk aşamada çelik yelek ikinci aşamada da zırhlı araç üretimini hedeflediğine değinen Büyükelçi Doğan, Tunus makamlarının projeye ilişkin Türk şirketine önerilerini sunduğunu, sıradaki aşamanın projenin Tunus yatırım mevzuatına uygun hale getirilecek rötuşların yapılması ve hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi olduğunu paylaştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler