1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Türkiye destekli UMH güçleri Trablus Havalimanı'na operasyon başlattı
Türkiye destekli UMH güçleri Trablus Havalimanı'na operasyon başlattı

Türkiye destekli UMH güçleri Trablus Havalimanı'na operasyon başlattı

Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı birlikler, General Halife Hafter'e bağlı güçlerin kontrolündeki Trablus Uluslararası Havalimanı'nı almak için operasyonun başlattı.

A+A-

Libya'da başkent Trablus'un kontrolünü elinde bulunduran Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birlikler, Halife Hafter'e bağlı güçlerin kontrolündeki Trablus Uluslararası Havalimanı'nı almak için operasyonun başlattı.

UMH'ye bağlı Libya Ordusu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, yaptığı açıklamada, Trablus Havalimanı'nı kurtarma operasyonunun resmen başladığını ve ordu birliklerine başkentin güneyindeki cephelerden kaçan Hafter milislerinin sığındığı havalimanına doğru ilerlemesi talimatı verildiğini söyledi.

Kununu, operasyona hazırlık kapsamında kendilerine bağlı güçlerin son iki gün içinde havalimanı çevresindeki bölgelerde kontrolü sağladığını dile getirdi.

Ordu birliklerinin son bir hafta içinde Trablus'un güneyindeki tüm askeri kampları Hafter'e bağlı güçlerden aldığını söyleyen Kununu, hava unsurlarının son birkaç saat içinde havalimanının bulunduğu Kasr bin Gaşir bölgesi ve havalimanı içine gizlenmiş iki tankı kullanılamaz hale getirdiğini ifade etti.

Hafter'e bağlı güçler, 4 Nisan 2019'da Trablus'u ele geçirmek için saldırı başlatmış ve 6 Nisan 2019'da başkentteki havalimanında kontrolü sağlamışlardı.

Hafter milislerini 18 Mayıs'ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı askeri birlikler, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden temizlemeye devam ediyor.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler