'Türkiye Doğu Akdeniz'de hakim güç olmayı amaçlıyor'

'Türkiye Doğu Akdeniz'de hakim güç olmayı amaçlıyor'

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleriyle, bölgede oluşan boşluğu doldurmayı ve hâkim güç olmayı amaçladığını söyledi.

Videokonferans yöntemiyle düzenlenen Delphi Ekonomik Forumu'nda konuşan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin münhasır ekonomik bölgesinde yürüttüğü sondaj çalışmalarını 'olumsuz bir senaryo' olarak nitelerken AB üyesi Güney Kıbrıs'ın egemenlik haklarının ihlal edildiğini savundu.

Hristodulidis, AB üyesi bir ülke sıfatıyla ellerindeki tüm siyasi, diplomatik ve hukuki araçları kullanarak Türkiye'nin söz konusu faaliyetlerine karşılık verdiklerini kaydetti.

Hristodulidis'e göre Türkiye'nin eylemleri, Kıbrıs Türklerinin çıkarlarının korumaya yönelik değil, daha büyük bir planın ve birtakım hedeflerin parçası niteliğinde.

"Türkiye bölgedeki boşluğu doldurmaya çalışıyor"

Türk dış politikasını etkileyen faktörün iç siyasi süreçler olduğunu ancak bunun uzun vadeli faydalar sağlamayacağını savunan Hristodulidis, "Bölgemizde bir boşluk oluştu ve Türkiye bölgede hâkim güç olmak için bu boşluğu doldurmaya çalışıyor. Tam da bu nedenle, özellikle şu anda Avrupa ülkeleri ve Brüksel, Türkiye'nin amaçlarını anlamışken AB, bölgede lider rolüne soyunmak için harika bir fırsata sahip" ifadelerini kullandı.

"Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesini konuşuyoruz"

İtalya ile Yunanistan arasında olduğu gibi, Yunanistan ile de deniz sınırlarının belirlenmesinin müzakerelerin gündem maddelerinden biri olduğunu söyleyen Hristodulidis, vakti geldiğinde gerekli açıklamaların yapılacağını ekledi.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.