1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye Ermenileri Patriği: Ayasofya açılsın, Hristiyanlara da alan tahsis edilsin
Türkiye Ermenileri Patriği: Ayasofya açılsın, Hristiyanlara da alan tahsis edilsin

Türkiye Ermenileri Patriği: Ayasofya açılsın, Hristiyanlara da alan tahsis edilsin

Ayasoyfa tartışmalarına dair bir öneride bulunan Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, Ayasofya’nın ibadete açılması gerektiğini, Hıristiyanlara da bir alan tahsis edilebileceğini belirtti.

Independent Türkçe
A+A-

Ayasoyfa'nın ibadet açılması tartışması sürüyor. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan da Ayasofya’nın ibadete açılması gerektiğini söyledi.

“Mabet yeterince büyük” diyen Maşalyan, “Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün" ifadesini kullandı.

Maşalyan Ayasofya ile ilgili olarak Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Ayasofya’nın müze olmasını konusunda Maşalyan, “Ayasofya on bin işçinin emeğiyle, bir servet harcanarak kuruldu. 1500 yıllık sayısız onarım, Fatih Sultan Vakfının emekleri, hepsi bu Mabet ibadet yeri olarak korunsun diyeydi. Müze olsun diye değil. Meraklı turistlerin fotoğraf çekmek için oraya buraya koşuşturması yerine diz çökmüş imanlıların saygı ve huşuyla secde kılmasının, Mabedin fıtratına daha uygun olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Dünya dinsel olgunluğumuzu alkışlasın”

Maşalyan, tweet’lerine şöyle devam etti:

"Ayasofya ibadete açılsın. Mabet yeterince büyük. Hristiyanlara da bir alan tahsis edilsin. Dünya dinsel barışımızı, olgunluğumuzu alkışlasın. Ayasofya çağın ve insanlığın barış sembolüne dönüşsün. Çok mu ütopik? Zaten hepimiz aynı gök kubbenin altında yapmıyor muyuz ibadetlerimizi? Ayasofya’nın kubbesini de paylaşabiliriz. İtikatlarımız ayrı olsa da aynı tek Allah’a inanmıyor muyuz?"

“Mabedin buna bir itirazının olacağını zannetmiyorum”

“Dünyanın kurtuluşu haç ve hilal ittifakıdır” diyen Maşalyan, şöyle devam etti:

"1000 yıl Hristiyan, 500 yıl Müslüman dualarını duvarlarına emmiş ve onları gizemli varlığında sentezlemiş mabedin buna bir itirazının olacağını zannetmiyorum. Mabede girin, sessizliği soluyun ve öğrenin ondan. Aya Sofya, ‘Kutsal Bilgelik’ mabedi seyrettiği 1500 yüzyıllık insanlık tarihinde barıştan daha değerli bir şeyin olmadığı öğüdünü verecek size. Yeni bir haç ve hilal ihtilafı lüksümüz yok. Dünyanın kurtuluşu haç ve hilal ittifakıdır. Böyle bir barışı dünyaya armağan etme onuru Türkiye Cumhuriyeti Devletine yaraşır."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler