Türkiye ile Fransa arasında yeni gerginlik bölgesi: Girit Adası

Türkiye ile Fransa arasında yeni gerginlik bölgesi: Girit Adası

Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşma Atina ile Ankara hattında tansiyonu yükseltti.

Türkiye ile Libya arasında yapılan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası ve Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası anlaşması Atina ile Ankara hattında tansiyonu yükseltti.

Ankara'nın Libya hamlesine karşı farklı yollar arayışında olan Yunanistan, konuyu NATO ve AB gündemine taşırken, Girit Adası açıklarında sondaj çalışmalarına hız veriyor.

Yunan basını Girit Adası'nın güneybatısı ile Rodos'un doğusunu kapsayan bölgede Fransız bandıralı araştırma gemilerinin 2020 yılının ocak ayında faaliyetlerine başlayacağını yazdı. Bu faaliyetlerin 'üçüncü ülke' adına yapılacağı belirtiliyor ancak üçüncü ülke konusunda şimdilik detay verilmiyor.

Fransız bandıralı araştırma gemilerinin güvenliğini ise Fransız denizaltıların koruyacağı belirtiliyor.

Pazar günü Yunan Skai televizyonuna konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Fransa'nın Girit Adası açıklarında varlığını artıracağı yönündeki söylentileri yalanlamadı. Fransa'nın Yunanistan'ın stratejik bir ortağı olduğunu belirten Panagiotopoulos, Fransız meslektaşı ile Türkiye-Libya arasında yapılan anlaşmayı ele aldığını söyledi. Panagiotopoulos, Fransa'nın halihazırda Akdeniz'deki Fransız enerji şirketlerinin güvenliğini koruduğunu sözlerine ekledi.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.