Türkiye: Rusya'sız tahıl koridoru sağlıklı olmaz

Türkiye: Rusya'sız tahıl koridoru sağlıklı olmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahıl Koridoru Anlaşması'nı 3'üncü kez uzatılması için girişimleri sürüyor.

Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta arabulucu rolünü sürdürüyor.

Cumhuhurbaşkanı Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç Ukrayna'ya giderken Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da Ukrayna ve Rusya ziyareti bekleniyor. Öte yanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise Rusya'da Putin ile görüşmesi planlanıyor.

NTV'nin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre Erdoğan'ın ziyareti tahıl koridoru anlaşmanın sürmesi için en kritik adım olacak.

Rusya'nın Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı kaynakları, tahıl koridoru konusunda ciddi bir ilerleme kaydedildiğini dile getirdi.

Çalışmaların devam ettiğini vurgulayan kaynaklar "Bir şekilde anlaşma noktasının bulunabileceğini düşünüyor." dedi.

Öte yandan Türkiye'nin Rusya'sız yeni bir rotanın sağlıklı olmadığı kanısında olduğu da belirtiliyor.

Tahıl koridoru için yeni rota

Rusya'nın anlaşmayı askıya alması sonrası Ukrayna'nın alternatif rotalar konusunda farklı girişimleri oldu. Romanya'nın Köstence Limanı'nından tahılın taşınması o girişimlerden ilki olarak kabul edilirken Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına göre Rusya'nın dışarda tutulduğu bir plan sağlıklı değil...

Tahıl Koridoru Anlaşması'nın Türkiye'nin önceliği olduğunu belirten kaynaklar, sıcak temasın sağlandığı bölgede yeni adımların tehlikeli olabileceği kanısında.

İsveç'in NATO üyelik süreci

İsveç'in NATO üyelik sürecini NTV'ye değerlendiren Cumhurbaşkanı kaynakları, terörle mücadele yasasının önemli bir adım olarak görüldüğünü ancak hala ciddi sorunların bulunduğunu ifade etti.

"İsveç'in şu pozisyonda durumu kolay değil." diyen kaynaklar, bundan sonra atılacak adımların NATO üyelik sürecinde belirleyici olacağını kaydettiler.

Kaynak: NTV

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.