1. İNSAN VE YAŞAM

  2. "Türkiye'deki tüm tarım ürünleri sağlıksız"
"Türkiye'deki tüm tarım ürünleri sağlıksız"

"Türkiye'deki tüm tarım ürünleri sağlıksız"

Fitoterapi uzmanı Dr. Ümit Aktaş, Türkiye'deki tarım üretiminin tamamının hibrit tohumlarla yapıldığını belirterek hibrit tohumlarla üretilen tüm tarım ürünlerinin sağlıksız olduğunu savundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fitoterapi uzmanı Dr. Ümit Aktaş Habertürk Televizyonu'nda yayınlanan Kübra Par'la Açık ve Net programında soruları yanıtladı.

"Türkiye'de üretilen tüm tarım ürünleri sağlıksız"

Hastalıkların tedavisinde beslenmenin önemine değinen Dr. Aktaş, şu anda Türkiye'deki tarım üretiminin tamamının hibrit tohumlarla yapıldığını belirterek, hibrit olmayan yerli ve milli tohumculuğu canlandırmamız ve geri getirmemiz gerekiyor dedi ve hibrit tohumlarla üretilen tüm tarım ürünlerinin sağlıksız olduğunu savundu.

Türkiye'deki tarım üretiminin tümünün tohum yasası gereği şu anda hibrit tohumlarla yapıldığını söyleyen Aktaş yerli tohumla tarım yapan çiftçinin ürününü satmasının yasak olduğunu belirterek

"Çiftçinin tohumunu satması da yasak, ancak kendi ihtiyacını karşılamak için yerli tohumla üretim yapabilir diyor yasa. Hibrit tohumların sağlığa zararlı olduğundan ciddi manada şüpheleniyorum. Sağlığa zararlıdır çünkü insan sağlığına ne yaptığına dair hiçbir kanıt yok elimizde. Bununla ilgili hiçbir klinik çalışma yapılmamıştır. Hibrit tohum kısırdır. Siz insanlara kısır tohum yedirirseniz insanlar da kısır olur." dedi.

"Yoğurda karıştırıp yediğiniz zerdeçalla kanseri tedavi edemezsiniz"

Kanser tedavisinde bitkisel ilaç kullanımın önemini vurgulayan Aktaş, tedavinin her hasta için özel olması gerektiğini belirterek "Nasıl her hastaya kemoterapi verilir diye bir şey yoksa, fitoterapi ile iyileşir diye de bir şart yoktur" dedi.

Dünyada sadece fitoterapiyle iyileşen kanser hastalarının bulunduğunu ve bu konuda uluslararası araştırmalar olduğunu söyleyen Aktaş, ABD'de Teksas Üniversitesi'ne bağlı Kanser Araştırma Enstitüsü M. D. Anderson'ın yayınladığı bir araştırmaya atıfla; "Son evrede, artık kemoterapi alamayacak durumda olan pankreas kanseri hastalarına zerdaçal verdiler ve iyileşen hastalar olduğunu gösterdiler" dedi.

Özellikle kanserli hastalara "iyi geldiğine" inanılan zerdeçalın tek başına tüketildiğinde hastalığa etki etmediğini anlatan bitkilerle tedavi uzmanı Dr. Ümit Aktaş "yoğurda karıştırıp yediğiniz zerdeçalla kanseri tedavi edemezsiniz, bu beslenmedir. Tedavi söz konusuysa belli standartlara göre hazırlanmış bitkisel ekstreler kullanmak durumundasınız. Bu tedavi bir bitkinin içindeki etkin maddenin eczacılık usullerine göre sentezlenerek kapsüllenmesi ya da şurup haline getirilerek kullanılmasıyla olur" diyerek bitkisel tedavinin de kimyasal tedavinin de dozla yürütülmesi gerektiğini belirtti.

"Çocuklara süt içirmeyin"

Programda yoğurt ve süt tüketimine de değinen Dr. Aktaş Türkiye'de yaşayanların yüzde 90'dan fazlasının laktoz intoleransına sahip olduğunu söyleyerek sadece evde mayalanan yoğurdun sağlık için faydalı olduğunu ve anne sütü dışında çocuklara süt verilmemesi gerektiğini söyledi. "Kutu sütler sadece uzun raf ömrüne sahip olsun diye UHT teknolojisinden geçirilirler. Bunlarla ilgili rahmetli Ahmet Aydın Hoca derdi ki, "Bunlar artık süt değil; dayanıklı beyaz eşya". Onlar artık süt değil. Bize bir faydaları da yok" diyen Aktaş, sütün içindeki kalsiyumun asidik formda ve emiliminin çok düşük olduğunu, bu nedenle de insan sağlığına bir faydasının olmadığını söyledi. Bu konuda ailelere yönelik uyarıda bulunan Dr. Aktaş "Çocukların kalsiyum almasını istiyorsanız bol bol koyu yeşil yapraklı sebze yedirin. Dereotu, maydanoz, roka yedirin. Asıl kalsiyum orada" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler