1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye'den ABD ve BM'ye 'Boğaziçi' yanıtı: İçişlerimize karışmayın
Türkiye'den ABD ve BM'ye 'Boğaziçi' yanıtı: İçişlerimize karışmayın

Türkiye'den ABD ve BM'ye 'Boğaziçi' yanıtı: İçişlerimize karışmayın

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi'nde devam eden eylemlere ilişkin ABD ve BM tarafından yapılan açıklamalara cevap verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi'nde devam eden eylemlere ilişkin ABD ve BM tarafından yapılan açıklamalara cevap verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, eylemlere "üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edildiği" vurgulanarak, dış ülkelere "Türkiye'nin içişlerine karışmama" uyarısı yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ülkemizde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir.

Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasadışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır.

Yasadışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda sözkonusu çevreleri uyarıyoruz. Yakın dönemde de “gelişmiş” demokrasi olarak adlandırılan pek çok ülkede yönetimler aleyhine en küçük bir itiraza karşı dahi masum ve sivil vatandaşlara karşı güvenlik güçlerinin orantısız şiddet görüntüleri halen hafızalardadır. Hal böyleyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olayları ve Türkiye’nin bu olaylarla hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelerek ülkemize demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.

Türkiye, Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri koruma konusundaki iradesini gerçekleştirmekte olduğu reform adımlarıyla göstermekte olup, bununla birlikte terör örgütleri ve terörle iltisaklı çevrelerin bu alanlardaki istismarına karşı mücadelesini sürdürmekte de kararlıdır."

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler