1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye'den Hindistan'ın Cammu Keşmir kararına tepki
Türkiye'den Hindistan'ın Cammu Keşmir kararına tepki

Türkiye'den Hindistan'ın Cammu Keşmir kararına tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığınca, Hindistan'ın Cammu Keşmir kararının mevcut gerilimi artıracağından endişe edildiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Hindistan Anayasasının Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan 370. maddesinin ilga edilmesinin mevcut gerilimi arttırmasından endişe duyuyoruz. Ülkemiz tarafların rıza göstermesi halinde bölgede gerginliğin azaltılması için katkı sağlamaya hazırdır" ifadeleri yer aldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Hindistan Anayasasının Cammu Keşmir'e özel statüsü tanıyan 370. maddesinin ilga edilmesinin mevcut gerilimi arttırmasından endişe duyuyoruz" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin, sorunun diyalogla ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesinde, tüm Cammu Keşmir halkı ile Pakistan ve Hindistan'ın meşru çıkarları gözetilerek çözüme kavuşturulması dileğinde olduğu vurgulanan açıklamada, "Ülkemiz tarafların rıza göstermesi halinde bölgede gerginliğin azaltılması için katkı sağlamaya hazırdır." ifadesi kullanıldı.

Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasanın 370. maddesini iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler