1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Ukrayna lideri Zelenskiy: Rusya 3. Dünya Savaşı'nı başlatabilir
Ukrayna lideri Zelenskiy: Rusya 3. Dünya Savaşı'nı başlatabilir

Ukrayna lideri Zelenskiy: Rusya 3. Dünya Savaşı'nı başlatabilir

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya lideri Putin'in durdurulmaması halinde Üçüncü Dünya Savaşı çıkabileceği uyarısında bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul görüşmeleri öncesinde verdiği bir röportajda Üçüncü Dünya Savaşı uyarısında bulunarak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Adolf Hitler ile karşılaştırdı.

Amerikan CBS televizyonuna konuşan Zelenskiy, Rus halkının dünya kamuoyunda saygısını yitirdiğini savundu. Rus toplumunun Putin tercihini eleştiren Zelenskiy, "Onu seçtiler, bir kez daha seçtiler ve ikinci bir Hitler yarattılar" ifadelerini kullandı.

"Ukrayna düşerse, gelecek on yılda ne olacak?" sorusunu yönelten Zelenskiy, Rusya'nın Polonya'ya kadar gelmesi durumunda, Üçüncü Dünya Savaşı'nın çıkacağını söyledi. Zelenskiy, bu nedenle de Putin'in durdurulması veya bir Dünya Savaşı'nın tetiklenmesi konusunda dünyanın karar vermesi gerektiğini vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin BM Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere Pazartesi günü Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentinde olması bekleniyor.

Salı günü başlayacak görüşmelere 140'tan fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak.

Çarşamba günü de BM Güvenlik Konseyi'nin oturumuna katılacak olan Zelenskiy, Ukrayna'ya yönelik savaşın başlamasından bu yana ilk kez Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile karşılaşabileceği belirtiliyor.

Kaynak: DW Türkçe

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler