Ukrayna'da savaştan kaçanların sayısı Suriyeli sığınmacıları geride bıraktı

Ukrayna'da savaştan kaçanların sayısı Suriyeli sığınmacıları geride bıraktı

Ukrayna'da başlayan savaşın ardından ülkeden kaçanların sayısı Suriyeli sığınmacı sayısını geride bıraktı.

Ukrayna'da başlayan savaşın ardından ülkeden kaçanların sayısı Suriyeli sığınmacıları geride bıraktı.

Birleşmiş Milletler'in aktardığı son verilere göre 24 Şubat'ta başlayan Rus işgalinin ardından 6 milyon 800 binden fazla Ukrayna'lı ülkeyi terk etti.

Ukraynalılar başta Polonya olmak üzere Romanya ve Slovakya gibi komşu ülkelere sığındı. Diğer Avrupa ülkeleri de Ukrayna'dan kaçan mültecilere kapılarını açmış durumda.

Bununla birlikte Ukrayna savaşı son yüzyılda en fazla mülteciye sebep olan üçüncü olay haline geldi.

Son yüzyılda en fazla mülteci çıkışına yol açan olaylar ise İkinci Dünya Savaşı, Hindistan'ın bölünmesi ve Bangladeş'in bağımsızlığını ilan ettiği savaştı.

2011 yılında başlayan Suriye Savaşı'nda ise sığınmacı sayısı 6.7 milyon.

Son rakamlarla beraber, yaklaşık 100 gündür devam eden Ukrayna Savaşı'ndaki mültecilerin sayısı 10 yıldır süren Suriye Savaşı'ndaki sığınmacı sayısını geride bırakmış oldu.

Ukrayna'da savaşın devam etmesi ve Rusya'nın ülkenin doğusundaki bölgeleri ele geçirmesi ile Ukraynalı mültecilerin sayısının daha da artması bekleniyor.

Ukrayna'daki savaştan kaçanlar hem hukuki statü hem de kendilerine yönelik muamele bakımından Suriye'deki savaştan kaçanlardan dikkat çekici bir şekilde ayrılıyor.

Kaynak: Mepa News

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.