1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Ülke belli değil: ABD Asya'ya orta menzilli füze konuşlandıracak
Ülke belli değil: ABD Asya'ya orta menzilli füze konuşlandıracak

Ülke belli değil: ABD Asya'ya orta menzilli füze konuşlandıracak

Orta Menzilli Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilen ABD'nin Savunma Bakanı Mark Esper, Asya'ya orta menzilli füzeler yerleştirmeyi desteklediğini açıkladı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Amerikan orta menzilli füzelerinin Asya’da konuşlandırılması gerektiğini savundu.

Savunma bakanı olarak düzenlediği ilk resmi ziyaretini Asya-Pasifik bölgesine düzenleyen Mark Esper, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, bu füzelerin bölgede önemli mesafeler kat edebilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Başkan Donald Trump iki gün önce Rusya ile imzalanan, 1988 tarihli Orta Menzilli Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) ABD’nin resmen çekildiğini açıklamıştı. ABD çekilme kararına gerekçe olarak Rusya’nın anlaşmayı zaten ihlal ettiğini savundu. Anlaşmaya taraf ülkelerin 500-5500 kilometre menzilli füzeleri konuşlandırması yasaktı.

Esper, “Bu anlaşmanın yükünden kendimizi kurtarmak aynı zamanda kendi çıkarlarımızı gözetmemizi sağladı. NATO müttefiklerimiz de bu konuda aynı görüşte” diye konuştu. ABD Savunma Bakanı Esper, füzelerin hangi ülkeye konuşlandırılabileceği konusunda görüş bildirmemekle birlikte, birkaç ay içinde başlamasını umduğunu kaydetti.

ABD’nin Orta Menzilli Kuvvetler Anlaşması’ndan çekilme kararının genelde ABD-Rusya ilişkilerine etkisine odaklanılsa da kararın aynı zamanda Washington’un Asya-Pasifik bölgesinde Çin’e karşı elini güçlendirebileceği düşünülüyor. Esper da, Çin’in elindeki füze envanterinin yüzde 80’inin orta menzilli olduğuna dikkati çekti. Esper, Çin’e atıfta bulunarak “Benzer güce sahip olmak istememiz onları şaşırtmamalı” diye konuştu.

Çin ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Ulusal Savunma Stratejisi’nin en büyük önceliği durumunda. İki ülke arasında aylardır ticaret savaşı devam ediyor. Başkan Trump önceki gün Çin’den gelen ithal ürünlerine 1 Eylül’de yürürlüğe girmek üzere yeni gümrük tarifeleri uygulanacağını bildirdi.

Asya-Pasifik bölgesi, ABD savunma yetkililerinin öncelikli bölgesi haline gelmiş durumda. Esper’in seleflerinden ve aynı zamanda Trump yönetiminin ilk savunma bakanı olan Jim Mattis de görevinin başlangıcında ilk ziyaretlerini Şubat ayında başta Japonya ve Güney Kore olmak üzere Asya ülkelerine yapmıştı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler