Yahya Abdullatif Ayyaş kimdir?

Yahya Abdullatif Ayyaş kimdir?

Yahya Abdullatif Ayyaş İzzeddin el Kassam Tugayları'nın tanınan isimlerinden biriydi.

Yahya Abdullatif Ayyaş 1966 yılında doğdu.

Batı Şeria'daki Rafat kasabasında yaşayan Filistinli bir ailenin en büyük çocuğuydu.

Yahya Ayyaş, 1985'te liseyi bitirmesinin ardından 1987 yılında Filistin’in Birzeit Üniversitesi'ne girdi ve 1991’de Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora yapmak amacıyla yurt dışına çıkmak istedi ancak İsrail engeline takıldığı için Filistin'i terk edemedi.

Yahudi yerleşimcilerin Kudüs’ün kuzeyinde yer alan Rafat köyüne kadar uzanması üzerine Filistin direniş hareketine katıldı. 

Gazze ve Hamas

Eşi ile iki çocuğunu Batı Şeria’da bırakarak Gazze’ye yerleşti. Gazze'de kısa süre içerisinde, Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin el Kassam Tugayları içinde sivrilerek önde gelen isimlerinden biri oldu.

Bu dönemde Hamas, Filistin'in İsrail'in güvenliğini koruma garantisi karşılığında işgalin aşamalı ve kısmi olarak kaldırılmasını öngören ABD destekli barış görüşmeleri ve Filistin Yönetiminin kuruluşuna olanak sağlayan 1993'teki Oslo anlaşmalarına karşı önde gelen bir muhalif olarak, ilk intifadan itibaren etkin olmaya başlamıştı.

Patlayıcılar konusunda uzmanlaşan Ayyaş, Hamas’ın bombalı saldırılarının mimarlarından biri oldu. 1993'ten ölümüne kadar Hamas'ın İsrail'e karşı gerçekleştirdiği pek çok bombalı saldırının arkasındaki isimdi. El yapımı patlayıcılar geliştirdi ve Hamas'ın askeri kapasitesini artırdı.

Kasım 1995'te İsrail Başbakanı İzak Rabin'in, aşırı sağcı bir Ortodoks Yahudi olan Yigal Amir tarafından öldürülmesinden sonra, Filistin Ulusal Yönetimi İsrail'in iç güvenlik örgütü Şin Bet ile daha yakın işbirliğine gitti. Öldürülmesinden bir ay önce İsrail güvenlik birimleri Ayyaş'ın eşi, kardeşi ve annesinin de aralarında bulunduğu yakınlarını, Ayyaş'ın yerini öğrenmek için tutukladı.

Ayyaş'ın Gazze'de, çocukluk arkadaşı Usame Hamad'ın evinde kaldığını öğrenen Şin Bet, Hamad'ın amcası Kamil Hamad ile iletişime geçti. Kamil Hamad'ı kendine angaje eden Şin Bet, Ayyaş'a vermesi için ona bir cep telefonu verdi.

Şin Bet ajanları Kamil Hamad'a, telefondaki böcek sayesinde Ayyaş'ı dinlemek için telefonu ona vermesini söylediler. Ancak telefon taşıdığı böceğin yanı sıra 15 gram RDX patlayıcı da bulunduruyordu. Kamil Hamad telefonu, Ayyaş'ın düzenli olarak telefonlarını kullandığı yeğeni Usame'ye verdi.

5 Ocak 1996 sabahı Cabalya mülteci kampında bulunan Ayyaş, babası tarafından arandı. Aynı anda üzerinde dolaşan İsrail uçağı Ayyaş'ın telefon konuşmasını İsrail komutanlığına aktardı. Telefondaki kişinin Ayyaş olmasının teyit edilmesinden sonra Şin Bet tarafından telefondaki patlayıcı ateşlendi. Patlamayla birlikte Ayyaş da hayatını kaybetti.

'Mühendis' lakabıyla tanınan Yahya Ayyaş halen Hamas'ın önde gelen komutanları arasında anılmakta.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.