1. BİYOGRAFİ

  2. Yaser Arafat kimdir?
Yaser Arafat kimdir?
A+A-

Yaser Arafat, 4 Ağustos 1929 tarihinde Mısır'da doğdu. Kahire Üniversitesi'nde öğrenim gördü. Bu dönemde Filistinli Öğrenciler Birliği'nin lideri seçildi. Daha sonra bir süre Kuveyt'te inşaat mühendisliği yapan Arafat, 1958 yılında El Fetih'i kurdu. 

Örgütün, İsrail topraklarına düzenlediği vur-kaç eylemlerinde de bizzat yer aldı. 1967 Arap-İsrail Savaşı'nın ardından da Mısır heyetinin bir üyesi olarak Sovyetler Birliği'ne gitti.

yaser23.jpg

Şam'daki askeri biri eğitim programında Yaser Arafat (1970)

Filistin Kurtuluş Örgütü'nün başına geçmesi üzerine de Ürdün'de çalışmalarını sürdürdü. Ancak Filistinli grupların 'disiplinsizliği' ülkede karışıklıklara yol açtı. Bunun üzerine Arafat, örgütüyle birlikte Lübnan'a taşınmak zorunda kaldı. Fakat bu durum ülkede etnik dengeleri bozdu. Patlayan iç savaş, yıllarca sürdü ve İsrail, kargaşa içindeki Lübnan'ı işgal etti.

Daha sonra 1988 yılında Filistin Devleti'nin kurulduğunu ilan eden Yaser, bir ay sonra İsrail'in, 'güvenlik içinde var olma hakkını tanıdıklarını' ve 'teröre karşı olduğunu' söyledi. Bu açıklamadan sonra Amerikan yönetimi, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü, Ortadoğu sorununun taraflarından biri olarak tanıdığını ilan etti.

yaser1.jpg

Yaser Arafat, Papa 2. Jean Paul'ün yüzüğünü öperken.

Beyaz Saray'ın zoruyla da Ortadoğu barışı için görüşmeler başladı. Oslo'da varılan, Washington'da imzalanan anlaşmayla, İsrail Başbakanı İzak Rabin ile Filistin lideri Yaser Arafat, Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Arafat, eskiden gizlice girdiği Gazze'ye, bu kez, Filistin yönetiminin başkanı olarak taşındı. 

yaser2.jpg

Yaser Arafat, eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile birlikte

Parkinson hastalığı ile de mücadele eden Arafat, 11 Kasım 2004 tarihinde Paris'te hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler