1. HABERLER

  2. YEMEN

  3. Yemen'de BAE destekli güçlere El Kaide saldırısı: Bir tugay komutanı öldü
Yemen'de BAE destekli güçlere El Kaide saldırısı: Bir tugay komutanı öldü

Yemen'de BAE destekli güçlere El Kaide saldırısı: Bir tugay komutanı öldü

Yemen'in güneyinde BAE destekli güçler ile El Kaide arasındaki şiddetli çatışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yemen'in güney kesiminde çatışmalar şiddetleniyor.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) güçleri bombalı saldırıya hedef oldu.

Saldırı, Arap Yarımadası El Kaidesi (AYEK) tarafından, Ebyen iline bağlı Bakira bölgesinde düzenlendi.

Saldırıda BAE destekli güçlere bağlı bir tugay komutanı olan Fevzi Şaif el Bekri'nin öldüğü bildirildi. BAE bağlantılı kaynaklar tugay komutanı Bekri'nin ölümünü doğruladı.

Bölgenin konumu:

Öte yandan, BAE bağlantılı güçlere Ebyen'in Mahfid bölgesinde iki ayrı bombalı saldırı daha düzenlendi. Bu saldırılarda da BAE güçlerinin can ve mal kaybı yaşadığı dile getirildi.

Ne olmuştu?

Yemen'de BAE ve desteklediği ayrılık yanlısı Güney Geçiş Konseyi (GGK) bağlantılı güçler geçtiğimiz yılın Eylül ayında bir harekat başlatmıştı. Başta El Kaide'nin Yemen kolu Arap Yarımadası El Kaidesi (AYEK) olmak üzere silahlı gruplara yönelik "Şark'ın Okları" isimli harekat devam ediyordu.

Buna karşın AYEK de bölgede yeni bir harekat başlatmış, harekata "Hakkın Okları" ismi verilmişti.

AYEK, BAE güçlerine ait üslere baskınlar düzenlemeye devam ediyor. Ayrıca BAE ve desteklediği güçlerin askeri konvoyları da el yapımı patlayıcılarla hedef alınıyor.

Söz konusu saldırıların bölgede BAE ilerleyişini yavaşlattığı, BAE destekli güçlerin ağır kayıplar vermeye başladığı dikkat çekiyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler