1. ÇATIŞMA BÜLTENİ

  2. YEMEN

  3. Yemen'de çatışmalar sürüyor: Hudeyde'de son durum
Yemen'de çatışmalar sürüyor: Hudeyde'de son durum

Yemen'de çatışmalar sürüyor: Hudeyde'de son durum

Yemen'in batı sahilinde Husi güçlerin elinde Hudeyde güneyinde çatışmalar sürüyor.

Çatışma Bülteni | Rasim Eyüboğlu
A+A-

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonunun, İran destekli Husilerin elindeki Hudeyde şehrine ilerleyişi sürüyor.

İran-Husi bağlantısı kesilecek

Hudeyde ilinin tamamına yönelik 6 Aralık 2017 tarihinde başlayan harekat, 13 Haziran tarihinde Hudeyde şehrinin dış mahallelerine ulaşmıştı. Şehirde güneyindeki havaalanında çatışmalar yoğunlaşmış, her iki taraftan da kayıpların yaşandığı bu çatışmalar sonrası Suudi Arabistan destekli Arap koalisyonu güçleri havaalanını ele geçirmişti.

Hudeyde şehri oldukça kritik bir pozisyonda bulunuyor. Önemli bir limana sahip olan Hudeyde ele geçirildiği takdirde İran ile Husi güçlerin bağlantısı tamamen kesilmiş olacak. Bu nedenle Arap koalisyonu, Hudeyde'nin ele geçirilmesine Yemen'de Husilerin tamamen mağlup edilmesi sürecinin önemli bir halkası olarak bakıyor.

İran donanma gönderiyor

Bu doğrultuda İran haber ajansları İran'ın bölgeye savaş gemileri gönderdiğini ifade etti. Birkaç gün önce basına yansıyan haberlerde, İran'ın muhrip ve bir helikopter taşıyıcı gemi de dahil olmak üzere birkaç gemiden olan oluşan bir donanmayı Aden Körfezi ve Babu'l Mendep bölgesine konuşlandıracağı ifade edildi.

Çatışmalar devam ediyor

Hudeyde şehrinin güneyinde havaalanı ele geçirildikten sonra Suudi Arabistan destekli Arap koalisyonu güçlerinin ilerleyişi durma noktasına gedi. Husilerin şehrin dış mahalleleri ile havaalanındaki boş alanları mayınlaması ve bölgeyi keskin nişancılarla takviye etmesi, Arap koalisyonu güçlerinin ilerleyişinin yavaşlamasına yol açtı.

Bölgede son durum şu şekilde oluştu:

hudeydekucuk.jpg

(Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayınız.)

Haritada gösterilen alandan başlayarak kuzeybatı ve kuzey yönündeki sahilin tamamını kapsayan alanda bulunan Hudeyde Limanı, Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılacak uzlaşının odak noktası konumunda.

Yıkımdan endişe ediliyor

Halihazırda bölgedeki çatışmalar şehrin güneyindeki üç kavşağın oluşturduğu hatta yoğunlaşmış durumda. Arap koalisyonu güçleri bu bölgeyi geçerek dış mahallelerinden şehre giriş yapmak istiyor. Uluslararası arenada bölgedeki çatışmaları durdurmak ve uzlaşma yoluna gitmek için girişimler ise devam ediyor. Husiler şehirden çekilmez ve Arap koalisyonunun saldırıları benzer şiddetle devam ederse şehirde ciddi bir yıkım meydana gelmesinden endişe ediliyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler