1. HABERLER

  2. YEMEN

  3. Yemen'de 'kilit şehir' Marib eksenindeki çatışmalar şiddetleniyor
Yemen'de 'kilit şehir' Marib eksenindeki çatışmalar şiddetleniyor

Yemen'de 'kilit şehir' Marib eksenindeki çatışmalar şiddetleniyor

Yemen'de İran destekli Husiler ve hükümet güçlerinin çatışmalarının yoğunlaştığı stratejik Marib şehrinde son 48 saatte çatışan taraflardan en az 50 kişinin öldüğü açıklandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Yemen'de hükümetin ordu sözcüsünün açıklamasına göre stratejik Marib şehrinde son 48 saatte çatışmalar şiddetlendi. Son 48 saatte Yemen hükümeti güçleri ve İran destekli Husilerden en az 50 kişi hayatını kaybetti.

Stratejik açıdan önemli Marib şehri hükümet güçlerinin elinde bulunuyor. 22 Şubat 2021'de Husiler Marib'i almaya yönelik bir saldırı başlatmışlar ve Mart ayında Marib'in kuzey yolunu kesmişlerdi. Marib'in güney yolunun da geçtiğimiz günlerde Husilerce ele geçirilmesiyle bölgenin Husilerin kontrolüne geçebileceği tahmin ediliyor.

Marib neden önemli?

Marib'in Husilerin eline geçmesi durumunda senelerdir kilitlenmiş halde süren Yemen iç savaşında dengelerin İran destekli Husilerin lehine değişeceği belirtiliyor. Marib'de ülkenin en önemli petrol rafinerilerinden biri de bulunuyor.

Stratejik önemi nedeniyle tarafların Marib'e çok sayıda milis gönderdiği, son günlerdeki çatışmalarda iki tarafın da ağır kayıplar verdiği aktarılıyor.

2014'ten bu yana devam etmekte olan Yemen iç savaşında 120 bin ila 230 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.