1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Yeni Zelanda'da seçim vaadi: Cinsel yönelimi değiştiren terapiler yasaklanacak
Yeni Zelanda'da seçim vaadi: Cinsel yönelimi değiştiren terapiler yasaklanacak

Yeni Zelanda'da seçim vaadi: Cinsel yönelimi değiştiren terapiler yasaklanacak

Yeni Zelanda'da Başbakan Jacinda Ardern, bireylerin cinsel yönelimlerini değiştirmeyi hedefleyen terapilerin yasaklanacağı vaadinde bulundu.

A+A-

Yeni Zelanda'da Başbakan Jacinda Ardern, ekim ayı ortasında yapılacak seçimlerde yeniden iktidara gelmeleri durumunda bireylerin cinsel yönelimlerini değiştirmeyi hedefleyen terapilerin yasaklanacağını vaat etti.

Covid-19 salgını nedeniyle 19 Eylül'de yapılması planlanan genel seçimler ülkede yeni koronavirüs vakalarının görülmesi üzerine 17 Ekim'e kaydırılmıştı.

Yeşiller ve milliyetçi Önce Yeni Zelanda Partisi ile koalisyon kuran Ardern'in seçimlerden zaferle çıkması bekleniyor.

Ülkede gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklamasına göre bu tür terapilere her altı kişiden biri katılmış durumda. Terapiler kişilerin cinsel anlamda farklı yöndeki eğilimlerinin ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Geçmişte de Başbakan Ardern bu terapilerin kaldırılması yönünde olumlu görüş bildirmişti. Mormon bir ailede eğitilmesine rağmen politikacı LGBT hakları konusunda fikir ayrılığına düştüğü Mormon Kilisesi'nden eşcinsel dostlarına destek için ayrılmıştı.

ABD'nin Kaliforniya, Colorado, New York ve Washington gibi şehirlerinde hipnoz ve elektrik şokunu da içeren bu tür tedaviler yasaklanmıştı.

Kanada ise bu ay bu tür terapilerin suç sayılması konusunda bir yasa projesini yürürlüğe soktu.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler