1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Almanya ordudaki eşcinsellere tazminat ödeyecek
Almanya ordudaki eşcinsellere tazminat ödeyecek

Almanya ordudaki eşcinsellere tazminat ödeyecek

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, geçmişte eşcinsel olduğu için orduda dışlanan kişilere tazminat ödenmesini mümkün kılan bir yasa hazırlıyor.

Deutsche Welle
A+A-

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, eşcinsel olduğu için Alman Ordusu'nda mesleki olarak dezavantajlara maruz kalanlara tazminat ödenmesini öngören bir yasa tasarısı hazırlıyor.

Almanya Redaksiyon Ağı‘nın (RND) haberine göre, Alman Ordusu'nda "Tabu ve Hoşgörü- 1955'ten 2000'lere Eşcinsellere Muamele" başlıklı araştırmanın sonuçlarının açıklanacağı 17 Eylül tarihinde Bakan Kramp-Karrenbauer'in de yasa tasarısını sunması bekleniyor.

Almanya’da eşcinsellik yasal olarak 1960’li yılların sonuna kadar suç sayılıyor, bu nedenle Alman Ordusu'ndaki eşcinsel kişilerle ilgili vakalar Alman askeri mahkemelerine de intikal ediyordu. Eşcinsel askerlerin, özellikle ordunun kuruluş yıllarında görevden alınması veya rütbesinin düşürülmesi olaylarına sıkça rastlanıyordu. İlerleyen dönemlerde, rütbeleri düşürülmese de veya ordudan atılmasalar da sorumluluk alabilecekleri görevlere atanmıyorlardı.

Eşcinsellerin bu durumu, 3 Temmuz 2000 yılında yayınlanan bir genelge ile kaldırıldı.

RND’nin bildirdiğine göre, Alman Ordu mensupları dışında eski Doğu Almanya Halk Ordusu’ndaki eşcinsel askerlere de tazminattan faydalanma hakkı verilecek.

Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) elinde olan Almanya Savunma Bakanlığı, ay başında yaptığı açıklamada, eşcinsel ilişkisi yüzünden askeri mahkemeden ceza alan Alman Ordusu mensuplarının maddi ve manevi zararlarının eylül ayında sunulacak bir yasal düzenleme ile karşılanacağını açıklamıştı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler