1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yerel seçim sürecinde bundan sonra neler yaşanacak?
Yerel seçim sürecinde bundan sonra neler yaşanacak?

Yerel seçim sürecinde bundan sonra neler yaşanacak?

31 Mart yerel seçimleri, hem yurt çapındaki sonuçları hem de İstanbul'la ilgili yaşanan tartışmalar nedeniyle Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden biri oldu.

BBC Türkçe
A+A-

Seçim takvimi kilit tarihler üzerinden ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor.

13 Nisan: YSK kararı için son gün

YSK, kuruma yapılan itirazları 13 Nisan Cumartesi gününe kadar sonuçlandıracak.

Bununla birlikte YSK, İstanbul Maltepe'deki geçersiz oyların sayımının sonlanmaması ve birleştirme tutanaklarının hazırlanmaması nedeniyle İstanbul'la ilgili kararını 13 Nisan sonrasına bırakabilir.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin YSK'ya olağanüstü itirazda bulunabileceği belirtiliyor.

13 Nisan'dan sonra: Olağanüstü itiraz ihtimali

YSK'nın verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre normal koşullarda olağanüstü itiraz 14 Nisan Pazar saat 17.00'de sona eriyor ancak İstanbul'da oy sayımı henüz bitmiş değil.

Bazı hukukçular, olağanüstü itiraz süresinin uzatılamayacağını belirtirken bazı hukukçular ise başvuru süresinin uzadığını belirtiyor. İkinci görüşü savunanlar buna özellikle İstanbul'daki oy sayımının tamamlanmamasını dayanak olarak gösteriyor. Buna göre birleştirme tutanakları ne zaman tamamlanırsa, o tarihten sonra bir haftalık başvuru süresi var.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de son açıklamasında "İstanbul için olağanüstü itirazı, birleştirme tutanakları ortaya çıktıktan sonra yapacağız" dedi.

2 Haziran: İptale gidilen yerlerde yeni seçim tarihi

YSK'nın seçimlerin iptali yönünde karar verdiği yerlerde seçimlerin 2 Haziran'da yapılmasına karar verdi. YSK şu ana kadar Artvin'in Yusufeli, Kırıkkale'nin Keskin, Denizli'nin Honaz ilçelerinde seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

Herhangi bir başka ilçe ve ilde de aynı doğrultuda karar alınması durumunda buralarda da seçimler 2 Haziran'da yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler