1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Yunanistan: Türkiye S-400 alırsa bölgedeki dengeler değişir
Yunanistan: Türkiye S-400 alırsa bölgedeki dengeler değişir

Yunanistan: Türkiye S-400 alırsa bölgedeki dengeler değişir

Washington'da düzenlenen 'Avrupa Birliği’nin Savunma Politikası' konulu forumda konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Türkiye’nin S-400 sistemi satın alması halinde bölgedeki dengelerin değişeceğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Washington’daki ‘Avrupa Birliği’nin savunma politikası’ konulu forumda konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis Türkiye’nin S-400 sistemi satın alması halinde bölgedeki dengelerin değişeceğini söyledi.

Türkiye’nin S-400'leri almasının bölgede hava savunmayı başka bir konsepte taşıyacağını söyleyen Apostolakis, S-400'lere paralel olarak F-35 satın almanın bölgedeki güç dengesini tamamen değiştireceğini belirtti.

"ABD’nin sorunu bu sistemlerin NATO sistemleri ile çalışmaması, Yunanistan için değişen nedir?" sorusuna Yunan Bakan, "Bu sistemlerin savunma sistemi olduğunu söylüyorlar. Ama 400 mil menzile sahip bir sistem savunma sistemi olamaz çünkü (bölgede) havada uçan her şeyi vurur" yanıtını verdi. 

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması gerektiğini dile getiren Yunanistan Savunma Bakanı, F-35 uçaklarının da Türkiye’ye satılmamasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler