Yunanistan'dan Avrupa Birliği'ne 'Türkiye vetosu' tehdidi

Yunanistan'dan Avrupa Birliği'ne 'Türkiye vetosu' tehdidi

Yunanistan yönetimi, Avrupa Birliği'nin, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Türkiye ile imzaladığı mutabakatı geçersiz saymaması durumunda, Brüksel ile Trablus arasında imzalanacak tüm anlaşmaları veto edeceğini duyurdu.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Türkiye arasında imzalanan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" ile ilgili yeni bir çıkış yaptı.

Miçotakis, Ankara ile imzaladığı muhtırayı geçersiz ilan etmemesi halinde Trablus'un Avrupa Birliği ile imzalayacağı her türden anlaşmayı veto edeceklerini söyledi.

Alpha televizyonunda yayınlanan konuşmasında Miçotakis "Mutabakatın geçersiz sayılması bir önkoşul olarak konmadıkça Yunanistan Libya için öngörülen herhangi bir siyasi çözümü, (Avrupa Birliği) zirve toplantılarında kabul etmeyecek" dedi.

Yunan Başbakan "Basitçe ifade etmek gerekirse konu daha zirveye gelmeden önce (Avrupa Birliği) dışişleri bakanları düzeyinde vetomuzu kullanacağız" diye konuştu.

AB mutabakat muhtırasını geçersiz saymıştı

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat hükümeti "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasını" 27 Kasım tarihinde imzalanmıştı. 8 Aralık tarihinde yürürlüğe giren mutabakatın tescil edilmesi için Birleşmiş Milletler’e de bildirimde bulunulmuştu.

Avrupa Birliği anlaşmayı 12-13 Ocak tarihlerinde Brüksel'de düzenlenen liderler zirvesinde gündemine almıştı. Zirve sonrası açıklanan ortak bildiride mutabakatın "üçüncü devletlerin egemenlik haklarını ihlal ettiği, deniz hukukuna aykırı olduğu ve bu nedenle üçüncü taraflar açısından hukuki sonuçlarının bulunmadığı" açıklanmıştı. Bildiride AB üyeleri Yunanistan ve Kıbrıs ile "yanlış anlaşılmaya imkân vermeyecek şekilde" dayanışma içinde olunduğu da belirtilmişti.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.