1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Yunanistan'dan Türkiye'nin Navtex ilanına karşı açıklama
Yunanistan'dan Türkiye'nin Navtex ilanına karşı açıklama

Yunanistan'dan Türkiye'nin Navtex ilanına karşı açıklama

Yunanistan, Türkiye'ye ait sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in Navtex (denizcilere duyuru) ilanını 4 Ekim tarihine uzatmasına anti-Navtex ile yanıt verdi.

A+A-

Yunanistan, Türkiye'ye ait sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in Navtex (denizcilere duyuru) ilanını 4 Ekim tarihine uzatmasına anti-Navtex ile yanıt vererek, söz konusu geminin yapacağı faaliyetlerin Yunan kıta sahanlığı içerisinde bulunması gerekçesiyle yasa dışı olduğunu duyurdu.

Yunanistan'ın Girit Adası'nda bulunan Irakleio İstasyonu'ndan cumartesi gece yarısı yapılan anti-Navtex ilanında, "Yunan kıta sahanlığı içerisinde FA22-1332 / 20 mesaj numaralı bir Navtex ilanı var. Söz konusu geminin hizmet alanı yetkisizdir. Bu sebeple ilgili tüm denizcilerin Navtex'i devre dışı bırakması istenmedir" denildi.

Yunanistan'ın Kathimerini Gazetesi de Türkiye'nin Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'deki varlığını uzatan seyir uyarısını 4 Kasım Cumartesi gününe kadar Marmaris açıklarındaki Rodos adasının güneyine kaydırdığını yazdı.

Kathimerini ayrıca Türkiye'nin Girit adasında bulunan Irakleio Navtex İstasyonu'nun bölge üzerindeki yetkisine itiraz ettiğini belirtti.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler