1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Zoom kullanıcı verilerini gizlice Facebook ile paylaşıyor
Zoom kullanıcı verilerini gizlice Facebook ile paylaşıyor

Zoom kullanıcı verilerini gizlice Facebook ile paylaşıyor

Son dönemde popülerliği artan uygulamanın kullanıcıların analitik verilerini Facebook ile gizlice paylaştığı ortaya çıktı

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Zoom‘un görüntülü arama servisi bir süredir popüler ancak yeni tip koronavirüs salgını sırasında evden çalışan çok sayıda insan, uygulamanın popülerliğini daha da artırdı. 

Bununla birlikte, Motherboard tarafından yapılan araştırmalar, Zoom’un iOS uygulamasının, kullanıcının sosyal medya platformunda bir hesabı olmasa bile, analitik verileri Facebook ile gizlice paylaştığını ortaya koydu.

Zoom video konferans uygulamasının popülaritesi koronavirüs salgını sırasında patladı ve özellikle toplantılar için bir standart haline geldi.

Zoom’un kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmasının nedeni, görüntülü arama uygulamasının Facebook’un yazılım geliştirme kitlerini (SDK) kullanması. Bu nedenle, Zoom indirilip açıldığında Facebook Graph API’sına bağlanıyor.

Paylaşılan veriler ise kullanıcıların özelinde önem taşıyor. Kitle hedefine yönelik reklamlar oluşturmak için uygulamanın başlatıldığı zaman, cihaz ve yer bilgileri, telefon operatörü gibi analitik veriler Facebook‘a gönderiliyor. 

Ancak bu yeni bir uygulama değil. Geliştiriciler, uygulamalarına özellik eklemek için uzun süredir Facebook SDK özelliğini kullanıyorlar. Fakat, Facebook’un kullanım koşullarında veri paylaşımı hakkında kullanıcıları bilgilendirmesi gerektiği yer alıyor.

Zoom'un ilk gizlilik problemi değil

Zoom’un gizlilik sorunlarıyla ilgili bir geçmişi zaten var. 2019’da bir güvenlik araştırmacısı, Zoom kullanıcılarının web kameralarının hacklenmesine izin veren bir hata ortaya çıkardı. Ayrıca Corona virüsü pandemisinden dolayı hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere sosyal mesafe kuralını uyguladığından Zoom uygulaması özellikle İngiliz Hükümeti tarafından toplantılar için sık sık kullanılıyor. Ancak İngiliz Savunma Bakanlığı güvenlik kaygısı nedeniyle Zoom uygulamasının hükümet tarafından kullanılmasını yasakladı ve uygulama üzerinde güvenlik araştırmaları başlattı.

Kaynak: ShiftDelete.Net

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler