1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Zuckerberg'den 'Facebook'u mahremiyet odaklı platforma çevirme' açıklaması
Zuckerberg'den 'Facebook'u mahremiyet odaklı platforma çevirme' açıklaması

Zuckerberg'den 'Facebook'u mahremiyet odaklı platforma çevirme' açıklaması

Mark Zuckerberg, bir blog yazısıyla, kurucusu olduğu sosyal medya platformu Facebook'u mahremiyet odaklı bir platform haline dönüştürmeyi planladığını açıkladı.

BBC Türkçe
A+A-

İnsanların artık daha fazla mahremiyet içerisinde paylaşım yapmayı istediğini söyleyen Mark Zuckerberg, Facebook'u da gelecek yıllarda bu talebe göre şekillendireceğini kaydetti. Zuckerberg, "Son 15 yılda Facebook ve Instagram insanlara bir kent meydanının dijital versiyonunda arkadaşlar, topluluklar ve ilgilerini çeken alanlarla bağlantı kurmalarına yardımcı oldu. Ancak insanlar giderek artan bir şekilde oturma odasının dijital versiyonunda mahremiyet içerisinde bağ kurmak istiyorlar" dedi.

Sosyal medya devinin kurucusu, bir dizi mahremiyeti ihlâl skandalı nedeniyle yoğun eleştiri almıştı. Zuckerberg, buna yanıt olarak sosyal medya platformunu mahremiyeti koruma, şifreli mesajlaşma ve güvenli veri depolama çerçevesinde şekillendirmek istediğini belirtti.

Facebook'un "özel hayat ve ifade özgürlüğü gibi insan hakları konusunda kötü sicili olan ülkelerde hassas verileri depolamayacağını" da kaydetti. Yazıda, "Bu prensibi savunmak, hizmetlerimizin bazı ülkelerde bloke edilmesi ya da başka ülkelerde yakın bir zaman içerisinde hizmet vermeye başlayamamamız anlamına gelebilir. Bu bedeli ödemeye hazırız" denildi.

Yeni iş modelleri

Zuckerberg, şifreli mesajlaşmanın internet üzerinden ödeme ve ticaret çerçevesinde yeni iş modelleri oluşturacağını da belirtti.

Facebook için öngördüğü bu vizyonu ne zaman uygulamaya sokacağı konusunda kesin bir tarih vermeyen Zuckerberg, "birkaç yıl içinde" demekle yetindi.

Sosyal medya devi Facebook, kullanıcı verilerini şirketlere satmak, bu verilerin usulsüz kullanımını denetlememek, telefonlarına sosyal medya platformunun uygulamasını yükleyen kişilerin cep telefonu konuşmalarını ve kısa mesaj kayıtlarını tutmakla suçlanmıştı.

Sosyal medya platformu bu tür mahremiyeti ihlâl suçlamalarına rağmen kullanıcı sayısının artmaya devam ettiğini söylüyor. Facebook verilerine göre, geçen yıl ayda en az bir kez siteye giren kullanıcı sayısı yüzde 9 artarak 2,32 milyar kişiye ulaştı. Ancak pazar araştırma firması Edison'a göre, sosyal medya platformunun en büyük ikinci pazarı olan ABD'de 2017'den beri kullanıcı sayısı 15 milyon azaldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler