1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. "ABD, Rusya ve Çin rekabeti nükleer savaş riskini tetikliyor"
"ABD, Rusya ve Çin rekabeti nükleer savaş riskini tetikliyor"

"ABD, Rusya ve Çin rekabeti nükleer savaş riskini tetikliyor"

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ABD, Çin ve Rusya'yı izledikleri bencil siyaset nedeniyle uluslararası düzeni tehlikeye atmakla suçladı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Münih Güvenlik Konferansı’nda açılış konuşmasını yapan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ABD, Rusya ve Çin’in uluslararası alanda güven eksikliği ve emniyetsizlik yarattığını savundu. Steinmeier ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ı isim vermeden eleştirdi.

Steinmeier, büyük güçler ABD, Çin ve Rusya arasındaki rekabetin küresel güvenliği tehdit altına aldığını söyleyerek bunun yeni bir nükleer silahlanma yarışına neden olabileceğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Amerika’yı yeniden harika yap’ sloganına iğneleyici bir şekilde atıfta bulunarak, büyük güçlerin “komşuları ve ortakları pahasına bile yeniden harika yapma” çabalarını eleştirdi.

Rusya’nın siyasi gücünü bir kez daha askeri güç ve Avrupa’daki sınır çatışmalarından kazanmaya başladığını savunan Steinmeier Çin’inse uluslararası hukuka karşı seçici yaklaştığını, çıkarına uymayan anlaşma ve kurallara uymadığını söyledi.

Steinmeier ABD ile ilgili olarak da “En yakın müttefiğimiz, ABD de, şu anki yönetim altında, uluslararası toplumun varlığını reddediyor” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı, büyük güçler arasındaki mevcut rekabet karşısında Avrupa’nın da dengeyi yakalaması gerektiğini söyledi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler