1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. ABD: Rusya'nın Liman kentini kaybetmesi bizi cesaretlendiriyor
ABD: Rusya'nın Liman kentini kaybetmesi bizi cesaretlendiriyor

ABD: Rusya'nın Liman kentini kaybetmesi bizi cesaretlendiriyor

Amerika Savunma Bakanı Llyod Austin Ukrayna’nın ülkenin doğusundaki Liman kentini geri almasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Liman kentinin geri alınmasının savaş alanında cesaret verici bir başarı olduğunu belirten Austin, bunun Rus ordusu için yeni zorluklar yaratacağını belirtti.

Austin bu açıklamalarını Hawai’de yaptı.

“Kesinlikle bu önemli” diyen Austin, “Gördüklerimizden çok cesaretleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya, Liman’ı Donetsk bölgesindeki operasyonları için lojistik ve ulaşım üssü olarak kullanıyordu.

Austin, Liman olmadan Rusya’nın bu bölgede operasyonlarını gerçekleştirmesinin daha zorlaşacağını kaydetti ve bu durumun Ruslar’ın ilerlemesinde bir çeşit ikilem yaratacağını söyledi.

Liman’ın yeniden Kiev’in eline geçmesi Ukrayna’nın geçen ay ülkenin kuzeydoğusunda başlattığı karşı saldırıdaki en büyük başarı olarak değerlendiriliyor.

Austin, Ukrayna’nın Liman’ı geri almasının Rusya’nın gerilimi arttırıp arttırmayacağıyla ilgili bir yorumda bulunmadı. Bununla birlikte Amerikalı yetkililer genelde Rusya’dan gelen nükleer silah kullanılabileceği yönündeki açıklamaları eleştiriyor.

Gerilimin artıp artmayacağıyla ilgili spekülasyonda bulunmayacağını belirten Austin, Liman’ın Ukrayna ordusu tarafından geri alınmasının Ukraynalılar’ın ilerleme kaydetmeye devam ettiğini gösterdiğini aktardı.

Austin, “Ruslar’a çözmeleri gerekecek problemler yaratmaya devam ediyorlar” dedi.

Kaynak: VOA Türkçe

whtspp.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler