1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Putin, Ukrayna'ya ait dört bölgeyi Rusya'ya katan kanunu imzaladı
Putin, Ukrayna'ya ait dört bölgeyi Rusya'ya katan kanunu imzaladı

Putin, Ukrayna'ya ait dört bölgeyi Rusya'ya katan kanunu imzaladı

Rusya Devlet Başkanı Putin; Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'un ilhak edilmesini resmileştiren kanunu onayladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya Devlet Başkanı Putin; Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'un Rusya topraklarına katılmasını resmileştiren kanunu onayladı.

Dün de Rusya Parlamentosu, Putin'in açıkladığı Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'un ilhakını onaylamıştı.

usya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rusya'ya yeni topraklar eklenmesine ve bununla beraber yeni federal bölgeler oluşturulmasına ilişkin federal anayasal kanunları imzaladığı açıklandı.

Aslen Ukrayna toprağı olan Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'un Rusya'ya bağlanması kararının uluslararası bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Putin'in ilhak kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya topraklarına katılmasına ilişkin belgeyi imzalamıştı.

Putin açıklamasında "Bu insanlar ortak gelecek için oy verdiler, o bölgelerde yaşayan herkes 91'de ayrılan insanlar, yeniden milli birliğimiz için tercih kullandılar. Devrimden sonra bizi bölen sınırlar vardı, 91'deki referanduma rağmen bizim büyük ülkemizi parçaladılar ve bunu sanki bir gerçek gibi sundular insanlara. Bunun artık bir önemi yok Sovyetler Birliği artık yok ve bugünkü Rusya'nın buna ihtiyacı yok. Milyonların tercihinden daha önemli bir karar yok. Tekrar hakiki, tarihsel anavatanlarına dönmek istediler. Batı'nın beni duymasını istiyoruz; Bu dört bölgedeki insanlar artık bizim vatandaşımız olmuştur. Biz Kiev rejimine düşmanlığı bir an önce kenara koyması çağrısını yaptık. Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson'u tartışmayacağız. Ve buradaki otoriteler bu kararı görmeliler ancak bu şekilde barışçıl bir çözüme ulaşabiliriz" demişti.

Putin ayrıca "İnsanların özgür iradesinin tercihine saygı göstermiyorlar, ifade özgürlüğü üzerine konuşma yetkileri yok. Batılı elitler temel insan haklarını görmezden gelmiyorlar, dünyayı ikiye bölüyorlar. Ukrayna ve Batı Rusya Federasyonu'nun birliğini bozamayacak. Bugünkü Rus fobisi birçok açıdan biz kendi milletimize kendi milletimizi kolonileştirmediğimiz için oldu. Bunu da kuvvetli bir merkezli devlet kurabildiğimiz için yapabildik. Bizim dünyamızı, paramızı, gücümüzü aldılar şimdi biz bu hasarı bir şekilde telafi etmeye başladık. Donetsk halkı, Batı yıllardır oraya demokrasi getireceğiz diyor ama bu Batı'nın iki yüzlülüğü" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Habertürk, Mepa News, Sputnik

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler