ABD savaş gemileri 30 yılın ardından ilk kez Rus karasuları yakınındaki Barents Denizi’nde

ABD savaş gemileri 30 yılın ardından ilk kez Rus karasuları yakınındaki Barents Denizi’nde

ABD Donanması'na ait dört savaş gemisi 30 yıldan uzun süre sonra ilk kez Barents Denizi'ne girdi.

ABD Donanması, USS Donald Cook, USS Porter, USS Supply ve USS Roosevelt savaş gemilerinin İngiliz ordusuna ait HMS Kent savaş gemisiyle birlikte dün Barents Denizi'nde anti-denizaltı tatbikatı düzenlendiğini açıkladı.

Savaş gemilerinin 30 yıldan uzun süre sonra Rus karasularına yakın Barents Denizi'ne ilk kez girdiği bildiriliyor.

ABD Donanması, 1980'lerin ortalarından bu yana Barents Denizi'nde hiçbir ABD gemisinin bulunmadığını vurgulayarak, tatbikatın seyrüsefer özgürlüğü haklarını ortaya koymak ve müttefikler arası birliği göstermek için yapıldığını ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Washington'daki Brookings Enstitüsü'nün video konferans aracılığıyla düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Sınırlarımız dışındaki tehditlerin çok iyi farkındayız. Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetinin güçlendiğini, Rusya’nın kuzey sınırlarımızda Alaska kıyılarındaki hava sahamız yakınlarında keşif uçuşlarına devam ettiğini görüyoruz.”

Son olarak, Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığı (NORAD), ABD’ye ait iki savaş uçağının 10 Mart'ta Alaska yakınlarındaki iki Rus Tu-142 deniz keşif uçağına müdahale ettiğini bildirmişti.

Esper’e göre ABD ordusu bölgedeki artan Çin etkisine karşı Pasifik'teki operasyonlarını da hızlandırdı.

ABD Hint Pasifik Güçleri Komutanı Amiral Philip Davidson da, Güney Çin Denizi’ndeki operasyonların hızlandığını belirtti.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.