ABD Ukrayna'ya uzun menzilli hava savunma sistemi gönderebilir

ABD Ukrayna'ya uzun menzilli hava savunma sistemi gönderebilir

G7 zirvesinde Batı'nın Ukrayna için yapacağı yardımlar gündemde.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde beşinci aya girilirken G7 Zirvesi'nde Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ukrayna'ya yeni silah yardım paketi konusunda, Batılı liderlerin ise Kiev'e verilen desteğin "uzun vadeli" olacağı yönünde taahhütte bulunması bekleniyor. 

Dünyanın en büyük yedi ekonomisinin bir araya geldiği ve pazar günü başlayan zirvede görüşülecek konuların başında Kiev'i uzun zamandır ilk defa vuran Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bulunuyor. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in de videokonferans yöntemi ile bir konuşma yapacağı zirvede, ABD Başkanı Joe Biden'ın 700 milyon değerinde yeni bir askeri yardım paketi açıklaması ve bu çerçevede Ukrayna'ya gelişmiş bir orta ve uzun menzilli karadan havaya füze savunma sistemi, mühimmat ve ek topçu desteği gönderileceğini duyurması bekleniyor. 

AP'nin aktardığına göre konuya yakın kaynaklar savunma sisteminin Norveç tarafından üretilen ve Beyaz Saray ile Amerikan Kongre binasını koruyan uçak savar sistemi NASAMS olduğunu belirtiyor. 

G-7 maliye bakanlarının geçen ay düzenlenen toplantısında Ukrayna'ya 19.8 milyar dolarlık bir mali yardım paketi gönderilmesini kabul edilmişti. 

Salı günü sona erecek G7 Zirvesi'ne Almanya, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Japonya ve İtalya liderleri katılıyor. "Altyapı ve yatırım ortaklığı" ile "Dış ve güvenlik politikası" başlıklarının da ele alınacağı toplantılara Hindistan, Arjantin, Senegal, Endonezya ve Güney Afrika da davet edildi. Hindistan, Senegal ve Güney Afrika, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini kınayan BM kararında çekimser oy kullanmıştı.

Kayak: Euronews

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.