1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD ve İran karşılıklı olarak iki tutsağı serbest bıraktı
ABD ve İran karşılıklı olarak iki tutsağı serbest bıraktı

ABD ve İran karşılıklı olarak iki tutsağı serbest bıraktı

İran ile ABD arasında karşılıklı olarak, tutuklu bulunan birer kişi serbest bıraktı bırakıldı.

A+A-

İran Dışişleri Bakanlığı, Amerikan askeri White'ın serbest bırakılmasının ardından ABD'de tutuklu bulunan İranlı bilim insanı Mecid Tahiri'nin de salıverildiğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yaptığı yazılı açıklamada 683 gündür İran'da tutuklu bulunan eski Deniz Kuvvetlerinde görevli ABD askeri Michael White'ın serbest bırakıldığını, İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliğine teslim edildiğini doğruladı.

Musevi, White'ın serbest bırakılmasıyla, yaptırımları ihlal ettiği suçlamasıyla 16 aydır ABD'de tutuklu bulunan İranlı bilim insanı Mecid Tahiri'nin de salıverildiğini aktardı.

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Twitter hesabından yaptığı açıklamada White ve Tahiri'nin kısa bir süre içinde ailelerine kavuşacağını ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump da White'ın serbest bırakıldığını ve "çok yakında ABD'deki ailesinin yanına döneceğini" duyurmuştu.

Zarif, bu uygulamanın sadece bazı kişiler için değil tüm tutuklular için geçerli olabileceğini belirterek, ABD ve onun müttefiği ülkelerde tutuklu bulunan tüm İranlıların evlerine dönmesi gerektiğini savundu.

ABD'de gözaltı merkezinde tutulduğu sırada koronavirüse yakalanan İranlı bilim insanı Sirus Asgari de dün ülkesine dönmüştü.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler