ABD'de 'koronavirüs' dolandırıcılığı: Milyonlarca doları Türkiye'de gayrimenkule yatırdılar

ABD'de 'koronavirüs' dolandırıcılığı: Milyonlarca doları Türkiye'de gayrimenkule yatırdılar

ABD Adalet Bakanlığı, dolandırıcılık yoluyla elde edilmiş gayrimenkul ve araçlara el koymaya hazırlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Covid-19 döneminde çocuklar için beslenme kapsamında ayrılan programı 250 milyon dolandıran 47 kişinin tespit edildiğini açıkladı. Bazı sanıkların beslenme fonundan aldıkları paralarla Türkiye’den gayrimenkul ve otomobil aldığı belirtildi.

ABD Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde aktarılana göre, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı Christopher Wray’in “Bugüne kadarki en büyük pandemi yardımı dolandırıcılığı” olarak nitelediği olayda, Covid’de çocuk beslenmesi programı yardım fonundan alınan 250 bin doların sahte makbuzlarla kullanıldığı ortaya çıktı. 

ABD Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı “Federal Çocuk Beslenme Programı”nda Bakanlık, eyaletlere çocuklara yiyecek sağlamaları için federal fonlar sunuyor. Minnesota eyaletinde, Minnesota Eğitim Departmanı, Tarım Bakanlığı’nın programının yönetimini üstlenerek çocukların ücretsiz yemeklerinin çeşitli tesislerde dağıtılmasını sağlıyor. Programa katılan her tesisin bir yetkili sponsor kuruma sahip olması gerekiyor ve sponsor olmak isteyen şirketlerin eğitim departmanından aldıkları izin sonucunda federal fonların yüzde 10 ile 15’ini alabildiği belirtiliyor.

Covid-19 pandemisi sırasında ise ABD Tarım Bakanlığı, Federal Çocuk Beslenmesi Programı’na katılabilmek için çeşitli şartları kaldırdı. Bu durumda kâr amacı gütmeyen organizasyonlar da sponsorluğa katılma hakkı kazanırken, belirlenen tesisler dışında yemek dağıtımına da izin verildi. 

Soruşturma sonucu pandemi döneminde 125 milyon yemek için sahte makbuzlar düzenlendiği, tek günde gerçek olmayan 5 bin çocuğun beslendiği ortaya çıktı. Sanıkların yardım programını denetleyen devlet görevlilerinden yardım aldıkları belirlendi.

Haklarında dolandırıcılık, rüşver ve kara para aklama suçlarından dava açılan 47 kişiden bazılarının ABD, Kenya ve Türkiye’de çeşitli gayrimenkuller aldığı, lüks alışverişler yaptığı tepsin edildi.

ABD Adalet Bakanlığı, sanıkların fonları harcadığı paralarla aldığı gayrimenkul, araba ve silahlara el koymaya hazırlanıyor.

Kaynak: T24

wp-005.jpg

 
 

 

 

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.