1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. ABD'den İran'a yeni yaptırımlar
ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

Trump yönetimi İran’a karşı tutumunu sertleştiriyor. Maliye Bakanlığı yeni yaptırımlar açıkladı.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Maliye Bakanlığı, İran Savunma Sanayi İnovasyon ve Araştırma Örgütü ile bağlantılı 31 İranlı bilimadamı, teknisyen ve şirketini hedef alan yeni yaptırımlar açıkladı. Örgüt, İran’ın geçmişteki nükleer programının ön saflarında yer alıyordu. Yetkililer, yaptırım listesindeki yeni isimlerin, İran’ın savunma sektörüyle çalışmayı sürdürdüğünü ve nükleer programı yeniden canlandıracak yeni bir uzman ekibi oluşturduğunu belirtti. Örgütün başkanı dahil 14 kişi ve bağlantılı 17 kuruluş yaptırım listesine girdi.

Yaptırım listesine girenlerin ABD’deki varlıkları donduruldu ve ABD vatandaşlarının bu isimlerle işlem yapması yasaklandı. Yetkililer, bu isimlerle iş yapan diğer ülke vatandaşlarının da ABD yasalarına göre ikincil yaptırımlara maruz kalacağını açıkladı.

ABD’nin ikincil yaptırımları yabancı kişileri ve işletmeleri kapsıyor. İkincil yaptırım uygulananlar Amerikan ekonomisine katılımlarını kaybettikleri gibi, para cezasına da çarptırılabiliyor. ABD’deki malvarlıkları donduruluyor, ABD’ye seyahatleri yasaklanıyor.

ABD’nin bu yaptırım kararı diğerlerinden farklı

Yaptırımlar bugüne kadar kişi ve kuruluşların hali hazırdaki eylemleri nedeniyle uygulanıyordu. Ancak bu defa yaptırımların nedeni, nükleer silah geliştirme amaçlı bu isimlerin geçmiş çalışmaları ve gelecekteki olası girişimleri. 2015’te nükleer anlaşmaya imza atan İran, bu tür silah çalışmalarını sürdürmeyeceği sözü vermişti.

ABD ise İran’a aşamalı olarak gelişmiş nükleer çalışmalarına başlamasına izin verdiğini öne sürdüğü anlaşmadan çekilmişti. Trump yönetimi, nükleer anlaşma kapsamında gevşetilen yaptırımları yeniden uygulamaya başladı.

Yetkililer, yaptırımların sürdürülmesinin nedeninin de İsrail gizli servisinin ele geçirdiği ve ‘’gizli arşiv’’ olarak nitelenen İran belgeleri. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nın geçen yıl canlı yayında açıkladığı Amad Projesi, Tahran’ın nükleer çalışmalarına gelecekte yeniden başlatma ihtimalini korumak için eski çalışmalarını sakladığı 110 bin kadar belgeyi kapsıyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında da bu belgelere atıfta bulunularak, “Bugün yaptırım uygulanan isimler, yakın zamanda ortaya çıkartılan İran’ın gizli nükleer arşivinde de yer alıyordu” ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler