ABD’den Lübnanlı 2 eski bakana 'Hizbullah' yaptırımı

ABD’den Lübnanlı 2 eski bakana 'Hizbullah' yaptırımı

ABD, Hizbullah'a mali yardım sağlamakla suçladığı iki eski bakanı kara listeye alarak, Lübnan'a yönelik yaptırımlarını genişletti.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, terör örgütüne yardım etmek ve yolsuzluğa karışmakla suçlanan eski Lübnan Ulaştırma Bakanı Yusuf Finyanus ile eski Maliye Bakanı Ali Hasan Halil'e yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu kişilerin "ABD'de sahip oldukları varlıkların bloke edileceği ve onlarla yapılan herhangi bir işlemin cezaya tabi tutulacağı" ifade edildi.

Yeni yaptırımlar da gelecek

Daha önce Lübnan hükümetini Hizbullah ile ilişkiyi kesmeye çağıran Washington yönetimi ayrıca İran destekli Şii grubu hedef alan adımlara yenilerinin ekleneceği konusunda uyarıda bulundu.

Lübnan’da 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama sonrasında ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Hizbullah ile bağlantıları nedeniyle bazı Lübnanlı yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören tasarısı hazırlığının hız kazandığı belirtilmişti.

1975-90 yılları arasında Lübnan iç savaşı sırasında İran'ın İslam Devrim Muhafızları tarafından kurulan Hizbullah, hali hazırda ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İsrail, Almanya ve Arap Ligi tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.

Pompeo'dan yaptırım açıklaması

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Finyanus ve Halil hakkında alınan karara ilişkin açıklama yaptı.

Bakan, sosyal medya üzerinden ABD'nin Lübnan halkının reform çağrısını desteklediğini ve mevcut tüm imkanları Lübnanlı liderlerin hesap vermesi için kullanacaklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca "Finyanus ve Halil kabinedeki görevleri boyunca Hizbullah'a ait şirketlere ihaleler vererek örgütün milyonlarca dolar kazanç elde etmesini sağlamıştır. Bugün alınan karar, Hizbullah'a sahte bir siyasi meşruiyet cilası veren veya kamu fonlarını terörist gruba yönlendirmek için konumlarını kötüye kullanan Lübnanlı politikacıların, Hizbullah'ın kendi üyeleri, yolsuz iş adamları ve yardım eden kara para aklayıcılar kadar rolü olduğunu göstermektedir" ifadelerini kullandı.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.